Europoslanci žádají Evropskou komisi o zamezení stáčení tachometrů. Pravidla by měla platit pro celou Evropu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanci žádají Evropskou komisi o zamezení stáčení tachometrů. Pravidla by měla platit pro celou Evropu


Brusel/Praha – Stočené kilometry v ojetých automobilech, které prodávají autobazary, jsou realitou v celé Evropské unii. Tyto podvody na spotřebitelích chtějí ukončit europoslanci v čele s českým europoslancem Tomášem Zdechovským z KDU-ČSL. K deklaraci pro Evropskou komisi, kde žádají jasná pravidla pro všechny členské státy, se přidávají europoslanci napříč frakcemi. Na návrhu spolupracoval i Autoklub České republiky společně s odborníky z celé Evropy.

„Volný trh v rámci Evropské unie způsobil to, že větší část nákupů ojetých aut ze západních zemí slouží jako tranzit pro další prodej ve východních zemích,“ popisuje stav europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se dlouhodobě zabývá bojem proti podvodům a nekalým praktikám.
„Hlavním prodejním argumentem pak bývá zejména odkaz na původ, který zároveň slouží jako omluva chybějících nebo nekompletních informací o historii vozu. To dává volnou ruku v nezákonných úpravách ojetých vozů,“ dodává.
„Problematika se týká aut i motorek. Bohužel přetáčení tachometrů a podvody na autech a nyní i motorkách jsou stále častějším jevem,“ upozorňuje na poznatky Autoklub České republiky. Podle Roberta Vacka z Autoklubu ČR jsou právě zájemci o lehce ojeté vozidlo často obětí podvodů mnoha překupníků ojetin. „Obrací se na nás mnoho našich členů s problémem stočených tachometrů automobilů a zajímá je řešení. To řešení musí být určitě celoevropské,“ zdůraznil Vacek.Statistiky jsou alarmující
Na českém trhu se v roce 2014 prodalo přes autobazary 220 000 automobilů. Z tohoto objemu má 37 % takto inzerovaných vozidel stočený počet kilometrů, 20 % bylo bouraných nebo mělo záznam o pojistné škodě a 17,8 % má uvedený mladší rok výroby. Počet poškozených zákazníků na českém trhu je alarmující - více než 73 000, přičemž výši jejich škody není možné přesně vyčíslit. Podle odhadů se však pohybuje v miliardách
„Je důležité nastavit stejná pravidla pro všechny. Spotřebitel nemůže být klamán při koupi automobilu. Těmto podvodům musíme zabránit v celé Evropské unii,“ zdůrazňuje Zdechovský, který tuto problematiku opakovaně diskutoval i s eurokomisařkou Věrou Jourovou.
Podle Zdechovského se Evropská komise může inspirovat například v Belgii či Nizozemí, kde fungují deset let tzv. Car pasy, kde musí při každé návštěvě servisu být zapsán stav tachometru vozidla. Celý systém je neziskový, obsluhuje ho osm lidí a nevyžaduje žádné dotace od státu.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 7. 6. 2016 12:30
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.