Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti rozšíření dolu Túrow | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti rozšíření dolu Túrow


STÁHNOUT dopis europoslanců Sassoli Túrow.pdf (maximální velikost 0,5 MB)

Liberecko - Polské orgány ke konci března veřejně oznámily rozhodnutí o prodloužení těžební licence pro důl Túrow, ačkoliv ani českým, německým nebo polským ekologických organizacím nakonec nebylo přiznáno právo účastnit se tohoto řízení. Nikdo tak nemohl řízení regulérně napadnout, což je podle skupiny deseti europoslanců naprosto nepřijatelné jednání.

„Ve spolupráci s českými i německými europoslanci napříč frakcemi jsme připravili dopis pro předsedu evropského parlamentu. Chceme tak zajistit, aby věc měla maximální možnou pozornost a ideálně bylo s Polskem započato řízení o nesplnění povinnosti, protože jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě jasně došlo k porušení evropského práva,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je hlavním iniciátorem dopisu.

Češi a Němci se bojí o zdroje pitné vody

Situaci už řeší Evropská komise a petiční výbor Evropského parlamentu. Všechna jednání ale zkomplikovala pandemie koronaviru. Proto se europoslanci domluvili a poslali výzvu předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, aby se i on zapojil do jednání mezi Komisí a Polskem o zastavení těžby hnědého uhlí. Pokud by se tak nestalo, hrozí nevratná devastace krajiny a znehodnocení majetku obyvatel na české a německé hranici, kteří by navíc přišli o zdroje pitné vody.

Důl Túrow se nachází na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Zájmem Polska je však rozšířit těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což by mělo prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod. Zásadně by to ovlivnilo život zhruba 30 000 českých občanů pohraničí.Více informací např.:

http://zdechovsky.eu/novinky/europoslanci-podpori-boj-proti-rozsireni-polskeho-dolu-turow

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3066844-dul-turow-dostal-novou-koncesi-polska-vlada-ji-prodlouzila-o-sest-let

Pod dopis se podepsali:

Anna Cavazzini (Greens/EFA, Německo), Mikuláš Peksa (Greens/EFA, Piráti), Martna Dlabajová (Renew, ANO 2011), Stanislav Polčák (EPP, STAN), Dita Charanzová (Renew, ANO 2011), Michaela Šojdrová (EPP, KDU-ČSL), Kateřina Konečná (GUE-NGL, KSČM), Veronika Vrecionová (ECR, ODS), Ondřej Knotek (Renew, ANO 2011), Tomáš Zdechovský (EPP, KDU-ČSL)Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 3. 4. 2020 9:12
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.