Dny evropského dědictví v Dubé | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Dny evropského dědictví v Dubé


Kde rostl chmel s vůní česneku? Víte, že i Kokořínsko bývalo dříve chmelařskou oblastí a že v Dubé a jejím okolí se pěstoval takzvaný Dubský zeleňák, který byl typický právě svou česnekovou vůní? Pokud je pro vás tahle informace nová a chtěli byste se dozvědět i další zajímavosti ohledně pěstování chmele na Kokořínsku, přijeďte se již tuto sobotu (10.9.) podívat do Dubé u České Lípy. Město Dubá ve spolupráci s mnoha různými spolky a kluby, které ve městě fungují, připravilo návštěvníkům netradiční lahůdku v podobě „sušárenského happeningu“, jak je nazván doprovodný program u dubské sušárny chmele a několika dalších zpřístupněných objektů, které budou otevřeny téměř celý den.

Dny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Nejinak tomu bude již podruhé i v Dubé.

Sušárenský happening
Letos bude opět zpřístupněna unikátní technická památka – sušárna chmele ze sedmdesátých let 19. století. Uvnitř se budou konat přednášky, bude zde umístěna malá expozice o pěstování chmele na Dubsku a na Kokořínsku i zapůjčená výstava řezbářských plastik inspirovaná životem a dílem K. H. Máchy. Na prostranství před sušárnou se o zábavu postará světoznámý loutkoherec Luděk Richter s loutkovým divadlem pro dospělé i Veterán klub Dubá na historických kolech a v dobovém oblečení, kteří vás na chvíli zavedou zpět do historie. Celým odpolednem se bude prolínat pohodová hudba tria Los Rumberos. Občerstvení včetně masových dobrot a sladkých specialit je zajištěno. Program u sušárny začíná ve 13h.

Nenechte si ujít ….
Pokud byste do Dubé dorazili už ráno, bude pro vás již od 9 hodin otevřeno několik zajímavých objektů včetně doplňujících výstav.
V původní obecní šatlavě v budově radnice bude připravena výstava historických bicyklů a ukázek dobové módy. Vystavených kol bude dopoledne k vidění téměř třicet, ale odpoledne se na většině exponátů projedou členové Veterán klubu směrem k sušárně chmele.
Dalším přístupným objektem je nynější pošta, dříve hotel Panský dům, který byl vystavěn na základech bývalého gotického kostela a skrývá zajímavé sklepní prostory. Podbezdězský spolek intelektuální, poetický a okrašlovací tyto tajemné prostory oživí výstavou svých děl. Hudebník Zdeněk Dudka a jeho přátelé budou hrou na tři harmonia působit také na sluch procházejících návštěvníků.
Přes ulici, v budově tzv. Malé školy, bývalé dívčí měšťanské školy z roku 1896, potěší návštěvnické oko ukázky fotoprací dalšího z místních spolků - Fotoklubu Dubá. Budete mít také možnost prohlédnout si pány fotografy přímo při práci.
Zpřístupnění všech objektů je do 16h.

K vidění budou opravdové unikáty
Návštěvníkům bude také přístupný kostel Nalezení sv. Kříže z poloviny 18. století Autorem projektu je snad Anselmo Lurago. Průčelí tvoří dvě nízké věže, jejichž báně s lucernami shořely při požáru v roce 1845. Vnitřní rokové vybavení pochází z roku 1755. Pozoruhodná je výzdoba obrazy Palkovými a Richterovými. Nádherné jsou řezbářské práce Adámka a Chládka, včetně varhan s andílky. Před kostelem je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1740 a velký dřevěný kříž s korpusem Krista z roku 1680, jenž dříve býval na morovém hřbitově. Barokní fara je z roku 1737. Dopoledne bude kostel přístupný zcela, odpoledne bude otevřeno pouze „přes mříž“.
V tento den máte také jedinečnou možnost prohlédnout si přízemí soukromého zámku Nový Berštejn, který byl založený po polovině 16. století a nachází se asi 1,5km od centra Dubé směrem na Českou Lípu. Zde bude zpřístupněna unikátní expozice Staré mapy Dubského Švýcarska. Výstava byla oceněna 1. místem v soutěži Má vlast v srdci Evropy. Přístupný bude i anglický park.

Příjemnou procházkou zpět k sušárně chmele, minete několik skalních sklípků, náležejících
k unikátně dochovanému komplexu sklepů, které jsou vytesány ve skalách přímo v Dubé. Dva z nich budou zpřístupněny a poslouží jako prodejní minigalerie.

Samotná sušárna chmele z roku 1877 je zapsanou nemovitou kulturní památkou. Svému účelu přestala sloužit v polovině 20. století. Je unikátní tvarem dvou sušících věží, z nichž se dochovala kompletně pouze jedna. Tyto věže jsou svým kruhovým tvarem v Čechách neobvyklé, obdobné se častěji nacházejí v Anglii. Sušení chmele v nich probíhalo na sítech a dřevěných roštech, který je v jižní věži dosud zachovaný, pravděpodobně pomocí přímého vytápění v přízemí věží. Sušárna je významnou technickou památkou, upomínající na někdejší slávu dubského chmelařství, které ovlivnilo i mnohé zdejší lidové stavby.

Pokud vás program zaujal natolik, že vás inspiruje k příjemnému výletu, jste zváni! Více informací na www.dubskepamatky.info nebo na portálu města http://www.mestoduba.cz.
Fotografie zašleme na vyžádání.
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 9. 9. 2011 11:45
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Petra Dolanská (ověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.