Diváci Smetanovy Litomyšle tleskali Boni pueri na zámku vestoje | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Diváci Smetanovy Litomyšle tleskali Boni pueri na zámku vestoje


Letní prázdniny začaly pro Český chlapecký sbor Boni pueri netradičně. „Dobří chlapci“ totiž přijali pozvání režisérky Magdaleny Švecové k provedení barokní opery Henryho Purcella The Fairy Queen - Královna víl, kterou spolu se sólisty a hosty Národního divadla Praha nastudovali přímo na objednávku festivalu Smetanova Litomyšl. Celý unikátní projekt byl koncipován do přírodního divadla na zámku Nové Hrady a předlohou se mu stalo dílo W. Shakespeara Sen noci svatojánské.

„Celé představení je postaveno na fantazijních obrazech. Dirigent David Švec svěřil našim chlapcům role elfů. Vedle sólových partů Opilého básníka, Noci nebo Mlčenlivosti jsou v opeře i bohaté sborové party. Přestože opera byla poprvé provedena v 17. století, její hudba působí i dnes velmi moderně a chlapce ohromně bavila,“ říká produkční sboru Jaroslav Šlais.
Během příprav probíhaly poziční a zvukové zkoušky přímo v zámeckých zahradách. Vstupenky, nejdražší v historii festivalu, byly během několika hodin zcela vyprodány již na začátku jara. Proto produkce přidala ještě další představení, a tak se opera dočkala hned tří repríz.
„S velkým potěšením jsme přijali pozvání k tak krásnému projektu. Naši chlapci spolupracovali se skvělými českými i zahraničními sólisty, Lenkou Máčikovou, Annou Hlavenkovou, Jiřím Sulženkem, Jaroslavem Březinou či Janem Šťávou. Trávili jsme nejen s nimi, ale i s výborným orchestrem, tanečníky a akrobaty celý krásný prázdninový týden, “ usmíval se po posledním představení ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
Ještě před setměním vítají trubači přicházející návštěvníky v prostorné hale, ti pak pokračují do zámeckých komnat, hodují při dobových specialitách, korzují kolem rozezvučeného altánku, sledují kurz barokního tance nebo se baví u čarovné skříňky s výjevy z opery. Vyvrcholením celého večera je pak výpravná barokní opera Královna víl.
Všechna představení byla doprovázena bouřlivým a dlouhotrvajícím potleskem i ovacemi vestoje. Zpěvákům Boni pueri se také dostalo velkých gratulací nejen od sólistů a hráčů orchestru, ale i od náročného dirigenta Davida Švece i paní režisérky Magdaleny Švecové, kteří Purcellovu operu dokonale připravili.
Ve své původní podobě byla Královna víl provedena v Londýně roku 1692. Partitura byla nalezena až v roce 1900 a následně mělo dílo novodobou premiéru v Cambridge r. 1920, v Čechách bylo toto Purcellovo dílo provedeno scénicky poprvé.

Kontakt:

Mgr. Hana Musílková
zástupkyně ředitele
musilkova@bonipueri.cz
www.bonipueri.cz
774139010


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 7. 2012 0:16
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Český chlapecký sbor Boni pueri (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Český chlapecký sbor Boni pueri, který je součástí BONI PUERI - základní umělecké školy, byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa. Sbor dosud absolvoval více než 2500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), natáčí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po Japonsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Německu nebo Španělsku.
Sbor je také zván na světové hudební festivaly - Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia, AmericaFest, Jeonju Sori Festival, Shanghai International Arts Festival. V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů. Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala. V letošním roce je čeká účinkování na historicky největším koncertě Pražského jara nebo několik zahraničních turné.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.