Český řidič dostal ve Velké Británii za pašování migrantů 10 let | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Český řidič dostal ve Velké Británii za pašování migrantů 10 let


Kent, Litvínov – Tento týden byl ve Velké Británii k 10 letům vězení za údajné pašování migrantů odsouzen český řidič kamionu Jan Žiga z Litvínova. Uvěřil pochybné nabídce jednorázového převozu matrací z Belgie do Británie, za což měl po dovezení zboží dostat 500 liber (zhruba 15 000 Kč).

„Případ se stal 9. června, a to u francouzského města Coquelles. Britové našli ve voze za umně skrytou přepážkou 21 Afgánců. Osobně o případu pana Žigy vím od letošního července, kdy se s námi spojila jeho přítelkyně. Rodině jsme pak pomáhali řešit celou situaci s úřady a advokátem,“ říká k případu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jež se dlouhodobě snaží řidičům kamionu pomáhat.

Běžence objevili až britští pohraničníci poté, co řidič prošel všemi kontrolami na francouzské straně i kontrolou se psi na britské straně. Podezření vzniklo až při náhodném rentgenování vozů, kdy jeden z 8 snímků ukázal nezvyklou dutinu a došlo proto k podrobné kontrole. Zdechovský připomíná, že za podobný čin dostali dva čeští řidiči ve Francii 2 roky odnětí svobody. Už tyto tresty ale byly nezvykle vysoké, v Anglii řidiči dosud dostávali jen velmi vysoké pokuty.

„Nyní s rodinou a advokáty budeme řešit, zda se řidič odvolá nebo se rovnou pokusíme zajistit co nejrychlejší převoz k výkonu trestu v České republice, kde jej rodina bude moci snáze navštěvovat,“ doplňuje Zdechovský. Ten je v kontaktu s českými i britskými úřady a o celé kauze informoval i ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD).


Jitka Fialová

Aktuální interpelace Tomáše Zdechovského k Evropské komisi, jež se týká neoprávněně sankcionovaných řidičů kamionů:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2019-002930_CS.html

Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 13. 12. 2019 12:34
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.