Český chlapecký sbor opět prorazil za oceánem | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Český chlapecký sbor opět prorazil za oceánem


Český chlapecký sbor z Hradce Králové se v úterý vrátil z velmi úspěšné koncertní cesty ze Spojených států amerických. Vystoupil zde na prestižní konferenci Asociace amerických sbormistrů NC ACDA v Madisonu. Hradečtí zpěváci slavili obrovský úspěch, zažili několikanásobné ovace ve stoje a dostalo se jim uznání od hudebních odborníků. Do Ameriky se vrátí hned v další koncertní sezóně.

Devítidenní turné bylo další famózní koncertní štací Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové. Sbor se do zámoří v této sezóně vydal již podruhé, zpěváci před Vánocemi úspěšně koncertovali v Kanadě. Americká cesta čítala několik koncertů a vystoupení. Nejdůležitější z nich se konal ve čtvrtek 9. února v koncertní síni Overture Center for the Arts v Madisonu. "Vystupovali jsme před půldruhým tisícem posluchačů, hudebních odborníků a sbormistrů. Už samotné pozvání k vystoupení na konferenci je obrovskou poctou, ale i prubířským kamenem. Pro kluky to byla velká výzva, zda i tak náročné publikum dostanou a získají na svoji stranu. A to se podařilo, od první skladby jsme ze sálu cítili obrovskou odezvu a několikasethlavý dav na konci koncertu třikrát povstal a bouřlivě aplaudoval. Zažít trojnásobné standing ovation je mimořádný zážitek a ocenění pro každého umělce. Takto ohromný úspěch a slova uznání o obdivu jsem zažil za svoji kariéru v takovéto míře vůbec poprvé," říká umělecký vedoucí tělesa a sbormistr Jakub Martinec, který zároveň na konferenci figuroval i jako lektor. Jeho přednáška, která se konala v hotelu Concourse v centru Madisonu, se věnovala českým sborovým tradicím a vycházela z disertační práce, kterou Martinec připravuje v rámci svých doktorandských studií na University of Western Ontario v Kanadě. Zároveň již obdržel pozvání přednášet na toto téma na dvou dalších konferencích v Severní Americe.

Chválou na sbor a jeho prestižní madisonské vystoupení nešetřili ani samotní posluchači. "Český chlapecký sbor byl jediným mezinárodním účastníkem na naší konferenci. Byl to neuvěřitelný koncert, sbormistr Jakub Martinec skvěle vystavěl program, kluci zpívali naprosto bezchybně a bylo vidět, že si zpívání užívají," uvedla ředitelka NC ACDA a zároveň ředitelka sborových programů Drake University v Des Moines Dr. Aimee Backmenn-Collier. "Český chlapecký sbor je národním pokladem. Vedle českých korunovačních klenotů je každý ze zpěváků šperkem, který společně s jejich hudebností tvoří korunu slávy českého umění," shrnul zážitek z koncertu významný americký skladatel Joel Blahnik. "Nový Český chlapecký sbor má na to, aby byl jedním z nejlepších sborů na světě, ostatně už jím i je," dodal emeritní sbormistr amerického národního chlapeckého sboru American Boychoir Dr. James Litton, který je uznávanou ikonou amerického sborového umění. Český chlapecký sbor si z USA přiváží pozvání na příští ročník konference ACDA spojený s několikatýdenní koncertní cestou po celých Spojených státech. Zároveň jedná o dalším hostování v USA s renomovaným newyorským managementem.

Během devíti dnů sbor svým autobusem projel 2663 mil a absolvoval i jeden vnitrostátní přelet. "Cestovali jsme přes 8 amerických států, kromě konference jsme vystupovali i na univerzitě v Minnesotě nebo třeba na mši v hlavním městě státu New Jersey v Trentonu," říká sbormistr Jakub Martinec.Sboristé si kromě zpívání užili i spoustu dalších zážitků. "Pokud bych měl zmínit ty nejzajímavější, tím prvním bylo určitě setkání s hokejistou NHL Markem Židlickým, který nás pozval nejen na trénink svého týmu Minnesota Wild, ale zároveň nás provedl kabinami a přisně střeženým zázemím domácího týmu hokejové arény Xcel Energy Center. Nezapomněli jsme ani na americké dějiny, navštívili jsme univerzitu v Princetonu, nebo Zvon svobody a historická místa ve Filadelfii, která jsou spojená se sepsáním Deklarace nezávislosti. Zážitkem byl bezesporu i New York, kde jsme navštívili ty nejzajímavější pamětihodnosti včetně Sochy Svobody, Times Square, Empire State Building nebo Metropolitní opery," dodává Martinec.

Americká koncertní cesta, která se uskutečnila pod záštitou 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, se konala pod bdělým dohledem fotoaparátů a kamer. Reportáž Otakara Svobody odvysílá v průběhu března Česká televize, z cesty vznikne i dokument, který bude mít premiéru v pátek 9. března v královéhradeckém Art Kinu Centrál.Kontakt:

Martin Sedláček
produkční
sedlacek@chlapeckysbor.cz
608 200 285


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 2. 2012 20:17
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Pueri Auri, o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Zřizovatel a zastupující agentura Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.