Česko splňuje všechna kritéria pro přijetí eura | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Česko splňuje všechna kritéria pro přijetí eura


Praha/Brusel – Česká republika splňuje všechna ekonomická kritéria pro přijetí eura. Vyplynulo to z aktuální analýzy Výzkumné služby Evropského parlamentu, na které jako první upozornil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Ekonomické ukazatele říkají, že česká ekonomika je v dobré kondici. Tím, že jsme od roku 2004 členem Evropské unie, zavázali jsme se v přístupové smlouvě k přijetí této společné měny,“ upozorňuje na naše dobré hospodářské výsledky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem kontrolního a rozpočtového výboru Evropského parlamentu.
Podle europoslance Zdechovského by však za současné situace bylo zavedení eura politická sebevražda. „Velká část Čechů je totiž proti. Podle průzkumu Eurobarametru je 70 % Čechů proti zavedení eura, pouze 29 % je pro,“ upozorňuje na další evropský výzkum Zdechovský.

Přijetí eura neznamená zdražení cen
Termín přijetí společné měny určuje vláda a členství je podmíněno splněním ekonomických a právních kritérií, které vymezila Maastrichtská smlouva. Jednotná měna s sebou nese odstranění kurzového rizika z většiny zahraničně obchodních transakcí, značnou výhodou je pozitivní vliv cenové transparentnosti na kvalitu konkurenčního prostředí, zlevnění bezhotovostního platebního styku se zahraničím, odstranění poplatků za výměnu měn, snazší cestování a v neposlední řadě také pobídka pro příliv zahraničních investic. „Častým mýtem ohledně přijetí eura je to, že s eurem se automaticky zvednou ceny v obchodě. Je to opakovaně vyvrácený mýtus, který mají Češi a někteří euroskeptičtí politici uložený v hlavě, a není to v žádném případě pravda,“ dodává europoslanec Zdechovský. Přijetí eura by byla neutrální operace, při které budou jak ceny, tak mzdy i úspory přepočítány aktuálním koeficientem.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 21. 9. 2015 9:34
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.