Českému chlapeckému sboru Boni pueri tleskalo Rusko a Ukrajina ve stoje | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Českému chlapeckému sboru Boni pueri tleskalo Rusko a Ukrajina ve stoje


V minulých dnech se vrátil Český chlapecký sbor Boni pueri pod vedením svého ředitele a sbormistra Pavla Horáka z úspěšného turné do Ruska a Ukrajiny. Jedinečný koncertní zájezd, který se konal pod záštitou místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka, místopředsedkyně vlády Karolíny Peake a generálního konzula České republiky v Petrohradu Karla Charanzy, finančně podpořilo ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj i město Hradec Králové.

„Do Ruska a Ukrajiny jsme vycestovali na propagační turné. Boni pueri koncertovali v Rusku před více než 20 lety a Ukrajina pro nás byla dosud zemí neznámou. Ruské publikum je velice vnímavé a dokáže kvalitní hudbu ocenit. Vedle děl světových mistrů, budily velké nadšení naše lidové písně v zajímavých choreografiích a skladby P. I. Čajkovského, které jsme právě pro toto turné pečlivě připravovali. Koncertovali jsme v největší katedrále světa v Moskvě, v nádherných hudebních sálech v Petrohradu i pravoslavných a katolických kostelích v Černigově a Oděse. S velkým potěšením jsme na našich koncertech přivítali členy ambasády České republiky včele s generálním konzulem, ředitelku Českého centra v Moskvě i představitele Společnosti bratří Čapků, která již desítky let působí v Petrohradě. Máme radost, že ze všech měst, kde jsme koncertovali, přivážíme další pozvání,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Do dalekého Ruska se „dobří chlapci“ vydali přes pobaltské republiky.
„Cesta přinesla všem zpěvákům nejen bouřlivé ovace a standing ovation v krásných koncertních sálech a katedrálách, ale také nezapomenutelné cestovatelské zážitky. Během turné se o nás všichni naši hostitelé skvěle starali a rádi nám ukázali, kudy v Rusku a na Ukrajině doslova kráčela historie,“ doplnila zástupkyně ředitele Hana Musílková.
Během svého turné vystoupili Boni pueri také na dvou prestižních světových festivalech – „Moskva zvučit“ a „Vivat, Odessa!“. Publikum bylo výkonem „dobrých chlapců“ tak nadšeno, že pořadatelé operativně v obou metropolích zařadili ještě navíc samostatné koncerty Boni pueri.
Moskevský koncert, který pořadatelé nazvali „Andělské hlasy Boni pueri v Moskvě“, navštívil i vicekonzul České republiky Martin Klučar a ředitelka Českého centra paní Dana Brabcová, kteří našli pro české zpěváky jen krásná slova: „„Milí kluci, jsem šťastný, že jsem mohl být na vašem krásném koncertě. Odnáším si ty nejkrásnější pocity. Koncert byl doslova famózní a moc si přeji, abychom se neviděli naposledy. Jako zástupce České republiky v Moskvě jsem hrdý na to, s jakou profesionalitou a zároveň skromností vystupujete, jak výborně reprezentujete naši zemi,“ řekl Martin Klučar.
„Za všechny pracovníky Českého centra vám naši „dobří kluci“ moc děkujeme a jsme vaším výkonem doslova nadšeni. Boni pueri se musejí do Moskvy vrátit, vždyť rozdáváte svou hudbou tolik radosti. Přeji vám všem z celého srdce klidnou cestu na Ukrajinu, všichni na vás budeme moc myslet. Kdybyste potřebovali během cesty jakoukoli pomoc, jsme tu připraveni pro vás. Přeji vám další úspěšné koncerty jako v Moskvě a potom šťastný návrat k nám, domů,“ dodala ředitelka Českého centra.
Během svého turné pobývali Boni pueri také u svých přátel v Dubně u Moskvy.
„S chlapeckým sborem z Dubny jsme se potkali na Mezinárodním festivalu chlapeckých a mužských sborů v Anglii již v loňském roce. Mají stejně jako my sborovou školu, jejich sbormistři a klavíristé se zajímali o náš jedinečný systém výuky a upořádali i naši tiskovou konferenci pro pedagogy, novináře a moskevskou televizi,“ usmívá se ředitel Pavel Horák.
Během třiceti let své činnosti získalo těleso mnoho zkušenosti z exotické Asie, z Ameriky i z celé Evropy. Rusko, největší země světa, zůstávalo dosud velkou neznámou.
Český chlapecký sbor Boni pueri slaví v letošním roce 30. výročí od svého založení. Jeho letošní sezóna je, stejně jako v minulosti, doslova nabita zajímavými projekty, světovými premiérami a několikatýdenními zahraničními turné. Již v prvním červencovém týdnu provedou „dobří chlapci“ v jedinečném projektu s nejlepšími českými sólisty v malebném prostředí Nových Hradů operu H. Purcella The Fairy Queen. Na podzim je pak čeká světová premiéra jeho další opery The Prophetess of The History of Dioclesian, několik hudebních festivalů i měsíční turné do Jižní Koreje.
Kontakt:

Mgr. Hana Musílková
zástupkyně ředitele
musilkova@bonipueri.cz
www.bonipueri.cz
774139010


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 5. 2012 20:25
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Český chlapecký sbor Boni pueri (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Český chlapecký sbor Boni pueri, který je součástí BONI PUERI - základní umělecké školy, byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa. Sbor dosud absolvoval více než 2500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), natáčí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po Japonsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Německu nebo Španělsku.
Sbor je také zván na světové hudební festivaly - Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia, AmericaFest, Jeonju Sori Festival, Shanghai International Arts Festival. V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů. Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala. V letošním roce je čeká účinkování na historicky největším koncertě Pražského jara nebo několik zahraničních turné.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.