Česká republika neví, jestli bude stavět obchvaty a dálnice | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Česká republika neví, jestli bude stavět obchvaty a dálnice


Frýdek Místek/Praha – Senátor Jiří Carbol a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se sešel s ministrem dopravy Danem Ťokem kvůli zdržení výstavby obchvatu Frýdku-Místku. Tato stavba patří mezi desítky dalších, kterým hrozí zpoždění.

„Při přípravě nového zákonu o EIA se zapomnělo na to, že je tu spoustu staveb, které mají platné hodnocení vlivu na životní prostředí a tím tak i povolení ke stavbě. Proto jsme nyní v situaci, kdy hrozí, že budeme muset celý proces opakovat, a to včetně územního rozhodnutí, vyvlastnění pozemků a nového hodnocení vlivu na životní prostředí. Tím se dostáváme o dvacet let zpět,“ vysvětluje současnou nepříjemnou situaci europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Pokud nedojde k dohodě s Evropskou komisí o uznání vlivu na životní prostředí (EIA), budeme mít velký problém,“ připustil po jednání senátor Jiří Carbol, který se chce sejít osobně i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Pro obchvat Frýdku-Místku, stejně jako pro ostatní stavby, byla zpracována EIA před mnoha lety. V současné době však kvůli české legislativě stojí stavba desítek podobných staveb.

Situace ve Frýdku-Místku je krizová
Ministerstvo dopravy intenzivně hledá způsob, jak docílit zpravomocnění původního hodnocení vlivu na životní prostředí. Podle ministra to zatím vypadá, že dojde ke kompromisu, a to tak, že EIA se bude muset u některých staveb zopakovat. Podle senátora Carbola je však situace v samotném Frýdku-Místku natolik krizová, že případné zdržení o tři a více roky prostě není akceptovatelné.
„Zda se to bude týkat i obchvatu Frýdku-Místku není zatím jasné. Do řešení se musí vložit premiér Sobotka a jednat s Evropskou komisí. Potřebujeme, aby stará, tedy původní EIA, zůstala v platnosti,“ zdůraznil po setkání Zdechovský, který vznesl dotaz na Evropskou komisi, zda tyto stavby musí dělat nové hodnocení EIA. Zde dostal předběžnou odpověď, že nikoliv.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 1. 2016 8:57
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.