Češi slaví úspěch na mistrovství světa | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Češi slaví úspěch na mistrovství světa


Praha, 21.9.2011 - V uplynulých týdnech probíhal na internetu tuhý, přesto však čestný boj. Přísloví “slovo je silnější meče” se stalo realitou pro debatéry měřící své síly na Mistrovství světa v online debatování (WODC). Česká republika i po minulém roce, kdy turnaj vyhrála, dokázala, že patří do světové špičky. Až v semifinále mladé debatéry zastavil tým Kanady, který se o světový titul popere s Jižní Koreou.

Českou republiku reprezentovali studenti ze 4 českých gymnázií a postupně vyřadili soupeře z Mongolska, Uzbekistánu nebo Skotska. S kanadským výběrem však naši těsně o jeden hlas prohráli. Pod vedením trenéra Dušana Hrabánka tak Jiří Píza (Gymnázium Nad Alejí v Praze), Claire Pohůnková (Gymnázium Hejčín v Olomouci), Ján Michalčák (Gymnázium Open Gate v Babicích) a Anthony Stalker (Gymnázium Jana Nerudy v Praze) dosáhli až téměř do finále prestižní akce. Při vyvracení teze “Guantanamo Bay by mělo být neprodleně uzavřeno” je však v semifinále porazil výběr Kanady.

“Je pro nás trochu zklamáním těsné vyřazení právě s Kanadou. I tak jsme ale rádi za slušný výsledek.” doplňuje zážitky z mistrovství Claire Pohůnková.

Mistrovství světa v online debatování se letos účastnilo 32 týmu z 29 zemí celého světa. Tématy turnaje byla různá kontroverzní témata, například zda by polygamie měla být legalizována, nebo zda by NATO mělo zasáhnout v Sýrii.

Debata po internetu trvá týden. Nejprve se určí tým obhajující a vyvracející tezi a následně na sebe dva soupeři vzájemně reagují věcnými argumenty vedenými v angličtině. Každý tým má v on-line sporu 24 hodin na sestavení své reakce. Soutěžní debatování klade důraz na logickou správnost a přesvědčivost argumentů, bez kterých je úspěch nemyslitelný.

Češi jsou na mezinárodních akcích dlouhodobě úspěšní. Po loňském vítězství v on-line Mistrovství světa bylo posledním výrazným úspěchem vítězství národního týmu na mezinárodním turnaji Heart of Europe 2011 v Olomouci

Více informací o mistrovství naleznete zde: http://debatewise.org/wodc, o proběhlých debatách zde: http://debatewise.org/wodc-debates-2011

V České republice akademickou debatu zaštiťuje občanské sdružení Asociace debatních klubů (ADK). To je neziskovou organizací, jejímž cílem je vzdělávat mládež v České republice formou soutěžního debatování. ADK je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a České rady dětí a mládeže.


PR Management ADK
Jan Píza , Vojtěch Černý

Kontakt:

Vojtěch Černý
PR manager
vojtech.cerny@debatovani.cz
http://www.debatovani.cz
775064465


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 9. 2011 9:44
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Asociace debatních klubů, o. s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Asociace debatních klubů napomáhá aktivnímu sebevzdělávání, které naplňuje v rovině výchovné, vzdělávací a společenské. Sdružení organizuje v ČR vzdělávací programy (Debatní liga, Romská debatní liga, Debatování napříč osnovami aj.) zaměřené na využití debaty jako výukové metody. Asociace debatních klubů je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association). Vybírá a podporuje národní reprezentaci České republiky zejména pro mezinárodní debatní soutěže pořádané organizacemi IDEA a WSDC. ADK je členem České rady dětí a mládeže a organizací uznanou MŠMT ČR pro oblast práce s dětmi a mládeží na léta 2008 až 2010.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.