Centrum vizuální historie Malach oslaví 27. ledna druhé výročí | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Centrum vizuální historie Malach oslaví 27. ledna druhé výročí


PRAHA – V Centru vizuální historie Malach při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze jsou už dva roky pro studenty, pedagogy, badatele i nejširší veřejnost zpřístupněny videonahrávky autobiografických rozhovorů s pamětníky pohnutých a tragických událostí minulého století. V bezmála 52 000 záznamech, natočených mezi lety 1994 a 1999 v 56 zemích a ve 32 jazycích, lze vyhledávat relevantní svědectví prostřednictvím několika vyhledávacích nástrojů. Tento pátek, který je dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, se bude od 9:30 konat druhé výroční setkání zaměřené na různé možnosti vědeckého i vzdělávacího využití materiálu z Archivu vizuální historie. Místem konání je budova Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Malostranském náměstí 25, místnost S9 v 1. patře.

Jako jedno z pěti míst v Evropě zpřístupňuje CVH Malach při Matematicko-fyzikální fakultě UK Archiv vizuální historie Institutu Nadace šoa Univerzity Jižní Kalifornie (USC SFI). Rozsáhlý archiv rozhovorů je zde on-line k dispozici na šesti pracovních stanicích a v současné době jej využívají zejména vysokoškolští studenti v rámci svých diplomových nebo disertačních prací. „Rozsah vědeckých disciplín, pro které je tento materiál cenným zdrojem poznatků a východiskem pro další bádání, je velice široký,“ popisuje Jakub Mlynář, koordinátor CVH Malach. „S Archivem už u nás pracovali studenti a badatelé nejen z oboru historie, ale i psychologie, etnologie, hebraistiky, sociologie a dalších. V celosvětovém měřítku je Archiv pravidelně využíván ve více než 15 oborech.“ Do CVH Malach také často přicházejí vyučující z pražských i mimopražských škol na exkurze se studenty: své praktické zkušenosti s využitím audiovizuálních svědectví ve vzdělávací praxi na páteční konferenci nastíní pedagogové z Prahy a České Lípy.

„Velmi zajímavou novinkou bude systém fulltextového vyhledávání v mluvené řeči, který přijedou představit kolegové z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni,“ přibližuje program páteční akce Mlynář. „Tento systém značně vylepšuje možnosti prohledávání audiovizuálního materiálu přístupného v CVH Malach a právě 27. ledna 2012 bude zpřístupněn v testovacím provozu. Věřím, že se tím uživatelům Archivu otevřou zcela nové způsoby využití.“

V CVH Malach je k dispozici více než 550 rozhovorů v češtině v průměrné délce 2 hodiny a srovnatelné množství rozhovorů ve slovenštině. Československa se však týká také dalších několik tisíc rozhovorů. Archiv obsahuje nahrávky v angličtině, němčině, francouzštině, polštině, španělštině či ruštině a dalších jazycích. Kromě židovských a romských přeživších a svědků holocaustu zde lze najít autobiografická vyprávění politických vězňů, zachránců a poskytovatelů pomoci, svědků eugenických programů nebo členů osvoboditelských armád. „Budeme rádi, když se zájemci přijdou v pátek podívat na dopolední konferenci, a využijí také odpolední možnosti vyzkoušet si samostatně přímo v Centru Malach práci s Archivem,“ uzavírá Mlynář. V případě zájmu o účast na výročním setkání kontaktujte pracovníky CVH Malach na e-mailu malach@knih.mff.cuni.cz nebo telefonicky na čísle 221 914 391.Kontakt:

Jakub Mlynář
koordinátor
mlynar@knih.mff.cuni.cz
http://www.malach-centrum.cz
724 127 133
221 914 391


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 25. 1. 2012 13:25
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Centrum vizuální historie Malach (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Centrum vizuální historie Malach poskytuje místní přístup k rozsáhlému digitálnímu archivu Institutu USC Shoah Foundation pro vizuální historii. Jedná se o soubor bezmála 52 000 výpovědí přeživších a svědků holocaustu, které byly během 90. let zaznamenány v 56 zemích a 32 jazycích. Archiv je dostupný prostřednictvím online rozhraní, které umožňuje uživatelům prohledávat a sledovat výpovědi podle konkrétního zájmu, a to s využitím indexu obsahujícího na 55 tisíc nejrůznějších klíčových slov. K dispozici je více než 500 rozhovorů v češtině v průměrné délce 2 hodiny.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.