Čekat na výměnu kyčle několik let? Proč, jde to i jinak. | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Čekat na výměnu kyčle několik let? Proč, jde to i jinak.


Pořadníky čekatelů na výměnu kyčelního či kolenního kloubu s čekací dobou i několika let se stávají minulostí. Změna financování zdravotní péče, definování standardu, vyšší komfort pacientů, kratší čekací doba na operace, zkrácení doby pobytu pacienta na lůžku, osobnější přístup k pacientovi, rychlejší návrat do aktivního života a růst kvality. To je jen zlomek toho nového, co do zdravotnictví přináší nakupování zdravotní péče.

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE se nakupování zdravotní péče věnuje velmi intenzivně a na trhu veřejného zdravotního pojištění patří v oblasti nakupování zdravotní péče k průkopníkům. Dosud byl největší problém s neexistencí obecně přijatelných standardů kvality. To však odstraňuje model nakupování zdravotní péče vyvinutý na příkladu totálních endoprotéz (TEP), který definuje obecně přijatelná kritéria kvality spojená právě s výměnou kyčelního či kolenního kloubu. Na definování objektivních kritérií kvality spolupracovala skupina expertů složená ze zástupců Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, společnosti Johnson&Johnson, Národního referenčního centra a skupiny špičkových ortopedů. Vytvořený model definuje nejvýznamnější vlivy na výslednou celkovou kvalitativní úroveň zdravotnického zařízení v oblasti TEP a mimo jiné garantuje růst kvality a maximální čekací dobu na operaci v délce 6 měsíců.

Jaká je průměrná délka hospitalizace, kolik výkonů TEP ročně vykoná 1 chirurg a kolik celé pracoviště? To je jen nástin toho, co je konkrétně u TEP důležité. Nakupování zdravotní péče se však neomezuje jen na TEP, ale realizuje se také u porodů, operací prostaty, hemeroidů, stresové inkontinence žen. V současné době jde o více než 20 položek. Nakupování zdravotní péče by však nebylo možné bez spolupráce s nemocnicemi. „Na straně nemocnic máme přes několik desítek partnerů, se kterými jsme se shodli na typu péče, kterou od nich nakupujeme. Zredukování čekacích lhůt je pro naše klienty hlavní přidanou hodnotou. Z toho, že před operací nejsou dlouho na konzervační léčbě, logicky vyplývá, že se rychleji vrací k normálnímu životu, což je výhodné i pro pojišťovnu.“ říká Vladimír Kothera, generální ředitel ZP METAL-ALIANCE.

Celý projekt nakupování je významně spojen se změnou financování. To se mění z paušálního financování na financování prostřednictvím balíčkových cen, které ceny narovnává, objektivizuje a individualizuje. A co takový balíček zahrnuje? Například balíček porodu obsahuje: přípravu k porodu, anestezii, porod, poporodní péči o matku a dítě. Zaručuje kvalitu a nadstandardní služby – péči o novorozence v souladu se standardem Baby friendly hospital, realizace programu podpory kojení v souladu s moderními trendy péče o novorozence, záznam plodu na DVD nebo VHS zdarma, účast otce u porodu bez poplatku, ale i nadstandardní pokoj či možnost alternativního porodu. V roce 2008 se nakupováním zdravotní péče realizuje kolem 7% z celkového objemu poskytované zdravotní péče, v roce 2009 to bude již 15 -20%. „Rostoucí trend lze očekávat i v letech následujících, kdy se naplno projeví pozitivní efekty, které z nakupování zdravotní péče plynou.“ dodal Kothera.
Kontakt:

Zuzana Brávníková
PR
zuzana.bravnikova@zpma.cz
312 258 129


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 5. 11. 2008 13:36
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (ověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.