Boni pueri ve světové premiéře na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Boni pueri ve světové premiéře na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae


Jako jediný chlapecký sbor na světě nastudovali Boni pueri triptych Responsorií Jana Dismase Zelenky. Třetí část tohoto velkolepého díla zazněla v rámci mezinárodního festivalu Concentus Moraviae.

Program letošního ročníku na téma České sny - otisky a vzpomínky sestavil hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů a ke spolupráci s Boni pueri přizval i skvělého polského varhaníka Waclawa Golonku. Přestože to není obvyklé, zněl evangelickým kostelem mezi jednotlivými částmi bouřlivý potlesk. Koncert, který byl již několik týdnů beznadějně vyprodaný, doprovodil svými vizualizacemi i grafik a divadelník žijící v USA Petr Nikl. Jeho dílo mohou obdivovat lidé v Jihoafrické republice, Anglii, Finsku, Americe i Japonsku. Oba sbormistry Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavla Horáka i Marka Štryncla přijal ředitel festivalu a manažer Magdaleny Kožené David Dittrich.
„Nastudování všech 27 responsorií bylo pro nás velkou výzvou. Máme radost, že jsme jako jediný chlapecký sbor na světě mohli poznat prostřednictvím této krásné hudby to, co jiným sborům zůstalo dosud utajeno,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
Podle vyjádření ředitele festivalu se po dnešní premiéře již uvažuje o provedení Responsorií za hranicemi České republiky.
„Rádi budeme na dalších projektech spolupracovat. Festival je koncipován velice citlivě, s důrazem na kvalitu včetně skvělého zázemí pro účinkující. Velkou zásluhu má na tom paní Jitka Miková, produkční festivalu, se kterou jsme se v Boskovicích moc rádi potkali. Zelenkovu dílu se můžete věnovat roky a pořád v něm nacházíte nové podoby. Někteří naši chlapci se podíleli v průběhu let na všech třech premiérách. Spolupráce s vynikajícím muzikantem Markem Štrynclem začala již před několika lety a dnes, kdy dirigoval již třetí a poslední část Responsorií, se i nám v souladu s mottem festivalu: České sny – otisky a vzpomínky, jeden velký sen splnil. Máme i krásné vzpomínky na premiéry prvních dvou částí a otisk jako symbol něčeho trvalého a zároveň inspirujícího, který jsme mohli zanechat, nám otvírá cestu k dalším výzvám," dodává Pavel Horák.
Festival, který přivedl posluchače do dvaceti nejzajímavějších kulturních památek Jižní Moravy, doprovází štáb Českého rozhlasu a České televize. Ve středu 29. června odvysílá Terra Musica reportáž z dnešní premiéry, reprízu pořadu pak můžete sledovat 2. července.

Kontakt:

Mgr. Hana Musílková
zástupkyně ředitele
musilkova@bonipueri.cz
www.bonipueri.cz
774139010


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 17. 6. 2011 10:54
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Český chlapecký sbor Boni pueri (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Český chlapecký sbor Boni pueri, který je součástí BONI PUERI - základní umělecké školy, byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa. Sbor dosud absolvoval více než 2500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), natáčí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po Japonsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Německu nebo Španělsku.
Sbor je také zván na světové hudební festivaly - Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia, AmericaFest, Jeonju Sori Festival, Shanghai International Arts Festival. V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů. Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala. V letošním roce je čeká účinkování na historicky největším koncertě Pražského jara nebo několik zahraničních turné.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.