Analýza EKOSPOL: Stavební zakázky od rezidenčních developerů letos vzrostou, budoucí vývoj je však hádankou | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Analýza EKOSPOL: Stavební zakázky od rezidenčních developerů letos vzrostou, budoucí vývoj je však hádankou


12.12.2011, Praha – Objem stavebních zakázek, které tuzemským stavebním firmám zadali rezidenční developeři v Praze, vzroste v letošním roce meziročně zhruba o 15 %. Zatímco vloni činil celkový objem těchto zakázek zhruba 2,18 mld. Kč, odhad pro celý letošní rok počítá s částkou přesahující 2,5 mld. Kč. Vyplývá to z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která již pátým rokem detailně monitoruje pražský trh s byty.

Podle zveřejněných dat z Českého statistického úřadu bylo v období od ledna do konce října letošního roku zahájeno v bytových domech v Praze celkem 1579 nových bytů. Celkový počet zahájených bytů za celý letošní rok by se tak podle predikce společnosti EKOSPOL měl přiblížit hranici 1900 bytů. Přitom za celý loňský rok bylo podle ČSÚ v Praze zahájeno “jen“ 1648 nových bytů. Více zahájených bytů pak logicky znamená i více zakázek pro stavební firmy. Podle odhadů analytiků společnosti EKOSPOL by tak v letošním roce mohly investice pražských rezidenčních developerů překonat hranici 2,5 mld. Kč.

„Nárůst počtu zahájených bytů v letošním roce má několik příčin. Kromě toho, že se byty letos v porovnání s loňským rokem výrazně lépe prodávají, hraje důležitou roli také vývoj cen stavebních prací, které vlivem slabé developerské poptávky již přes 2 roky neustále klesají,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. Největší zásluhu na rostoucím počtu zahajovaných bytů ale má podle Korce zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku. „To způsobilo, že se většina developerů snaží začít stavět ještě před koncem letošního roku, aby bylo možné byty částečně či plně profinancovat ještě se sníženou sazbou,“ dodává Korec.

Prodané vs. zahájené byty
Zajímavé je také srovnání vývoje v počtu prodaných a skutečně zahájených bytů po letech. Zatímco v letech realitního boomu bylo běžné, že počet skutečně zahájených bytů v daném roce převyšoval celkové prodeje za stejné období, od loňského roku je situace přesně opačná.

„V době realitního boomu se drtivá většina bytů prodala ještě na papíře, před samotným zahájením výstavby. Když pak v roce 2009 prodeje spadly meziročně téměř na polovinu, trh dostal obrovský šok. Již zahájené byty, které developeři museli dostavět, ale již je nedokázali prodat, pak vytvořili zásobu více než 2000 ležáků. Současná situace, kdy se více bytů prodá, než skutečně začne stavět, bude podle mého názoru pokračovat i v příštích letech. Vždy budou na trhu existovat bytové projekty, které se vlivem příliš nízkých předprodejů či v důsledku špatné ekonomické situace stavět nezačnou,“ myslí si Evžen Korec.

Rok 2012? Nejistá budoucnost…
V podmínkách nejistého ekonomického vývoje v příštím roce je nyní těžké predikovat, jak se bude vyvíjet objem stavebních zakázek od rezidenčních developerů. Analytici EKOSPOL a.s. spočítali, že v současné době je na pražském rezidenčním trhu celkem 2074 nových bytů v projektech, které se již prodávají, ale ještě se nezačaly stavět. Vzhledem k rozdílné prodejnosti těchto bytových projektů lze předpokládat, že v příštím roce bude zahájena výstavba přibližně 85 % z nich. To by znamenalo zhruba 1763 zahájených bytů v příštím roce a celkový objem stavebních zakázek na úrovni 2,33 mld. Kč.

„Domnívám se, že objem developerské stavební aktivity v Praze v příštím roce mírně poklesne, v lepším případě bude stagnovat. Vývoj v roce 2013 je pak v tuto chvíli neodhadnutelný, velmi bude záležet na vývoji celé ekonomiky,“ uzavírá Evžen Korec.Kontakt:

Milan Jankovský
PR & marketing
marketing.2@ekospol.cz
www.ekospol.cz/?utm_source=tiskovky
602124696
233372021


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 12. 12. 2011 13:27
Kategorie: Reality
Název zdroje: EKOSPOL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Prodáváme nejlevnější nové byty po celé Praze! 1+kk za 1,4 mil., 2+kk za 1,8 mil., 3+kk za 2,9 mil. Kč! Výrazné slevy na byty na Barrandově, v Kyjích, Uhříněvsi, Písnici a Měcholupech. 19 let na špičce trhu, 8 000 klientů. Stavíme výhradně z vlastních finančních prostředků - 100% jistota dokončení stavby!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.