5 hrozeb, na které si dát pozor při cestování autem v horku | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


5 hrozeb, na které si dát pozor při cestování autem v horku


STÁHNOUT oddeleni.jpg (maximální velikost 0,5 MB)

Horké letní počasí se podepisuje každý rok na růstu počtu nehod se zraněním či smrtí. Rychlejší nástup únavy, snížená pozornost, ale i nedostatky materiálů a povrchu silnic stojí často za úmrtími na silnicích. EABS proto zveřejňuje tipy, na co si dát při letním cestování pozor:

1. Snížená pozornost a únava

Ani se nemusí porouchat klimatizace vozu. Přechody mezi horkem a chladem oslabují Váš organismus. Dny jsou delší a obecně v létě méně spíme. Výsledkem je únava a snížená pozornost u Vás i ostatních řidičů. Předvídejte proto chyby ostatních. Nedání přednosti na křižovatce, riskantní předjíždějí, nesoustředění na řízení. To vše mohou být fatální faktory nehody s původem v horkém počasí. Delší trasy proto rozdělte do menších úseků, v případě únavy raději zastavte a dopřejte si odpočinek. Počítejte se zdržením v letních kolonách a nenechte se vyvést z míry.

2. Ostrý sluneční svit

Ačkoliv v létě bývá vidět déle než v zimních měsících, dochází k mnoha nehodám typu „já jej přehlédl“. Viníkem mohou být ostré sluneční paprsky, které sníží pozornost obdobně jako déšť nebo sněžení. Dejte si do auta kvalitní sluneční brýle s UV faktorem, které usnadní Vašim očím sledovat provoz a včas vidět případné překážky nebo rizika. Zároveň Vám pomohou chránit sítnici oka a sníží i únavu během řízení.

3. Dehydratace

Ve vozidle vždy mějte alespoň 2 litry vody pro každého pasažéra vozidla pro případ nouze. Během zastávek vždy pijte a dodržujte pitný režim. Může se stát, že budete nuceni zastavit v koloně, teplota v autě bude narůstat, budete muset vypnout motor apod. Riziko dehydratace může být smrtelné. Ohroženi jsou především senioři a děti!

4. Nečekané překážky na dálnicích a silnicích

Nemáme teď na mysli jen utržený bicykl z držáku. Extrémní horko má vliv na osazení svodidel a mobilních zábran. Evropská asociace bezpečnosti silnic v červenci upozornila například na vznik nebezpečných pevných překážek v podobě vyosení dočasných betonových zábran na rekonstruované dálnici D1.

Betonové bloky dočasných mobilních zábran, které jsou umístěny bez dilatačních čar, se vlivem horka roztahují a mohou se ocitnout mimo určenou osu. Svodidla následně přestává plnit svoji funkci a naopak se z nich stávají pevné překážky, do kterých mohou řidiči narazit.

„Jde o chybnou instalaci betonového zádržného systému. Správně se využívají dilatační mezery, které umožní vykrýt roztažnost železobetonu vlivem horka. Na dálnici D1 zřejmě došlo k chybě,“ vysvětlil ambasador EABS Marcel Mourek.

Způsobit nehodu může i rozteklý asfalt nebo snížená adheze pneumatik vlivem horka.

5. Neočekávané změny na trase

I v létě probíhají na dálnicích opravy, které spolu s nárůstem cestujících na dovolenou, způsobují kolony. Je možné, že Vás čekají změny naplánované trasy. Využijte proto mobilní aplikace s aktuálními informacemi o dopravě a případných uzavírkách ještě doma. Budete tak moci trasu lépe naplánovat. V případě, že projíždíte opravovaným úsekem, dávejte zvýšený pozor na výskyt silničářů ve vozovce. I oni jsou unavení z horka a mohou dělat chyby. V úsecích s omezenou rychlostí ji dodržujte.
Kontakt:

Jiří Kocourek
Jednatel
jiri@parco.cz
www.parco.cz
775630414


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 7. 2019 15:33
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: PARCO Consulting s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Mediální agentura
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.