TOP 09: Kdo chce zakázku, musí o sobě říct vše | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


TOP 09: Kdo chce zakázku, musí o sobě říct vše


Poslanci žádají změnu v novele zákona o veřejných zakázkách

FIRMY, KTERÉ V BUDOUCNU ZÍSKAJÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY, MUSÍ MÍT JASNÉ VLASTNÍKY. POSLANCI TOP 09 CHTĚJÍ JEŠTĚ PŘED SCHVÁLENÍM VLÁDNÍ NOVELY DOSÁHNOUT TOHO, ABY NAKLÁDÁNÍ S VEŘEJNÝMI PENĚZI BYLO CO NEJTRANSPARENTNĚJŠÍ A ZÁROVEŇ ADMINISTRATIVA PRO ZADAVATELE JEDNODUŠŠÍ. NÁVRH UKLÁDÁ VÍTĚZI ZADÁVACÍHO ŘÍZENÍ POVINNĚ ODHALIT VLASTNICKOU STRUKTURU. JESTLIŽE TAK NEUČINÍ, NEBUDE S NÍM PODEPSÁNA SMLOUVA A ZAKÁZKU ZÍSKÁ DRUHÝ, RESP. DALŠÍ, V POŘADÍ.
Změnou, která odhaluje vlastnickou strukturu dodavatelů a subdodavatelů, politici podpořili návrh Nadačního fondu proti korupci a občanského sdružení Veřejnost proti korupci. „Návrh by vytvořil v českém prostředí konečně takovou praxi, ke které jsme se všichni zavázali jak v koaliční smlouvě, tak v programovém prohlášení vlády. Nedokážu si proto představit, že by jakýkoli člen koalice hlasoval proti,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. „Zvláště zarážející je pro mě právě to, že s protikorupčním návrhem z nepochopitelných důvodů nesouhlasí Ministerstvo pro místní rozvoj vedené ministrem Kamilem Jankovským z Věcí veřejných,“ doplňuje Hana Marvanová, členka sdružení Veřejnost proti korupci.
V praxi by poslanecký návrh tedy znamenal, že by každý občan u vítěze jakékoliv veřejné zakázky znal přímé i nepřímé společníky, včetně tichých společníků. Vlastnickou strukturu by navíc musela firma prokázat opětovně i při dokončení veřejné zakázky. „Pokud by firma tento krok odmítla, ztratila by nárok na zaplacení odvedené práce,“ vysvětluje poslanec Jan Farský. O pozměňovacím návrhu, který předložil společně s Petrem Gazdíkem, Stanislavem Polčákem a Helenou Langšádlovou, bude Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj hlasovat ve čtvrtek.
Návrh obsahuje také podmínku zřízení registru smluv. Každá smlouva s vítězem výběrového řízení by tak rovněž byla v den, kdy vstoupí v platnost, zveřejněna. Obdobný model funguje i na Slovensku. „Jde nám o vylepšení vládní novely. Chceme, aby občané mohli všechny informace najít na jednom místě a nemuseli procházet stovky stránek jednotlivých dodavatelů. Tomu by se totiž nevyhnuli, pokud by prošel současný návrh,“ dodává Jan Farský.
Administrativa na internetu
Poslanci hodlají také zjednodušit zadavatelům veřejných zakázek administrativu. Úřady či státní instituce by podle jejich námětu například mohly uveřejnit část informací jen na svém profilu a nemusely by jej rozesílat všem účastníkům řízení. Takovým způsobem by sdělovaly informace o vítězi zadávacího řízení či o osobách, které z řízení vyloučily. „Toto pojetí předávání informací má dvojí výhodu. Zadavatel ušetří čas a prostředky a současně budou informace ihned k dispozici veřejnosti,“ míní poslankyně Helena Langšádlová.
Ve veřejných zakázkách se ročně utratí 600 miliard korun. Politici TOP 09 již v srpnu oznámili, že chtějí zavést veřejnou Databázi jednotkových cen, na které plánují spolupracovat s akademickou obcí. Jednotková cena by úřadům ukázala, jakou cenu má mít například jeden kilometr dálnice nebo jedno lůžko v domově důchodců. Cestou, jak efektivně využít veřejné finance vložené do zakázek, jsou také centrální nákupy, které v případě hromadné poptávky sníží cenu zakázky.
Kontakt:

Alžběta Plívová
Tisková mluvčí
plivova@top09.cz
www.top09.cz
00420733663969


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 12. 10. 2011 14:10
Kategorie: Politika
Název zdroje: TOP 09 (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Politická strana
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.