Boni pueri uctili památku obětí teroru a násilí | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Boni pueri uctili památku obětí teroru a násilí


Stejně jako si celá Amerika spolu se svým prezidentem Barackem Obamou připomněla na místě tragédie smutné desáté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum a ministerstvo obrany, uctili památku obětí násilí v USA i v dalších zemích světa návštěvníci velkolepého benefičního koncertu „Americké requiem“ v pardubické ČEZ aréně. Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání Komorní filharmonie Pardubice k provedení nejslavnějších requiem napříč epochami a kontinenty.

Spolu s „dobrými chlapci“ vystoupil i Český filharmonický sbor Brno. Na 3400 posluchačů vyslechlo díla G. Verdiho, W. A. Mozarta, S. Barbera, A. Dvořáka, J. Ruttera, G. Faurého nebo A. L. Webbera. Velkého uznání se dostalo „dobrým chlapcům“ od samotného dirigenta Petera Feranece, současného šéfdirigenta a uměleckého ředitele divadla v Petrohradě.
„Projekt, který jsme připravili, je největší v historii Komorní filharmonie Pardubice. Na pódiu o velikosti 22 x 13 metrů se objevilo více než 200 účinkujících,“ říká ředitelka tělesa Ing. Jarmila Zbořilová. „Boni pueri jsou profesionálové, skvěle se s nimi pracovalo, byli výborně připraveni. Mezi chlapci vládne tak fantastická přirozená kázeň a výborná atmosféra a ještě ji umějí rozdávat dál,“ dodává manažer Filharmonie PhDr. Tomáš Kráčmar.
Celý koncert provázeli mluveným slovem herec Saša Rašilov a kněz Zbigniew Czendlik. Arénou se nesly lyrické verše Viléma Závady, Františka Hrubína i nadčasové dílo Ovidiovo. V průběhu koncertu se oba protagonisté vraceli k úryvkům z První knihy Mojžíšovy nebo z koránu.
„Do našeho dramaturgického plánu benefiční koncerty patří. Přijali jsme pozvání velmi rádi, vždyť Boni pueri již několikrát v Americe koncertovali. Ať se již násilí objeví kdekoli na světě, je třeba ho jasně a důrazně odmítnout. Filharmonie připravila krásný koncert, kde hudba a verše našly své místo. Velmi působivě vyzněl např. úryvek z dramatické básně V. Nezvala, kdy bratr tyranského vladaře Atlantidy nesouhlasí s uchvatitelskou válkou, vizionářsky vzhlíží k budoucímu lidstvu a věří, že nedopustí již žádné násilí. Máme radost, že jsme u tak nadčasového projektu mohli být,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák. Výtěžek z koncertu, který se konal pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, bude věnován Hasičskému záchrannému sboru na pořízení záchranářského vybavení.Kontakt:

Mgr. Hana Musílková
zástupkyně ředitele
musilkova@bonipueri.cz
www.bonipueri.cz
774139010


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 12. 9. 2011 20:57
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Český chlapecký sbor Boni pueri (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Český chlapecký sbor Boni pueri, který je součástí BONI PUERI - základní umělecké školy, byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa. Sbor dosud absolvoval více než 2500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), natáčí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po Japonsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Německu nebo Španělsku.
Sbor je také zván na světové hudební festivaly - Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia, AmericaFest, Jeonju Sori Festival, Shanghai International Arts Festival. V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů. Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala. V letošním roce je čeká účinkování na historicky největším koncertě Pražského jara nebo několik zahraničních turné.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.