Změna financování církevních škol může vést k jejich likvidaci | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Změna financování církevních škol může vést k jejich likvidaci


Třebíč/ČR – Připravovaná reforma změny financování církevních škol povede k jejich absolutní likvidaci. V současné době jsou církevní školy závislé na penězích od ministerstva školství. Pokud by reforma vešla v platnost, v České republice by skončily desítky vzdělávacích institucí. Nesouhlas s navrhovanou reformou vyjadřují ředitelé, učitelé, ale i široká veřejnost podpisem petice, která nedávno vznikla. Přidalo se i Katolické gymnázium v Třebíči.

„Neumím si představit, že by finanční prostředky z církevních restitucí, které mají umožnit odluku církví od státu a zajistit jejich budoucí existenci, mohly stačit i na pokrytí výpadku velkého objemu provozních dotací z ministerstva školství. Domněnka, že by šlo část těchto dotací vykompenzovat zavedením školného, je také iluzorní, protože pro řadu rodin, zejména pro ty s větším počtem dětí, by bylo školné mimo jejich finanční možnosti,“ komentuje situaci nový ředitel Katolického gymnázia v Třebíči Vít Feldbabel a dodává, že nutnost zavedení školného by bylo v podstatě diskriminační, protože státu odvádějí daně, ze kterých se platí provoz škol, všichni rodiče bez rozdílu.

Církevní školy jsou alternativou k veřejnému školství
Církevní školy a školská zařízení jsou alternativou k „veřejnému“ a soukromému školství. Jsou otevřeny všem zájemcům o studium a napomáhají k prosazování demokratických principů a spravedlivého přístupu ke vzdělávání. „Přesto, že zřizovatelem je Biskupství brněnské, provoz školy je dotován z ministerstva školství. Církev poskytuje školám budovy a na ty přispívá. Pokud by došlo ke stopnutí dotací z ministerstva, neměli bychom na pokrytí běžných provozních nákladů,“ vysvětluje ředitel Vít Feldbabel.

Europoslanec Zdechovský: Je nesmysl spojovat církevní restituce s financováním škol
„Spojovat zákon o finančním a majetkovém vyrovnání s církvemi s financováním církevních škol je nesmysl, podobně jako začít vybírat na těchto školách vysoké školné. Církevní školy nejsou výběrové a ani na nich většinou nestudují věřící lidé. Jsou to většinou lidé, kteří vnímají církevní školství jako alternativu k jiným školám s tím, že vyšší důraz na etickou a náboženskou výchovu v osnovách,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se postavil za církevní školy a podepsal také petici, která na jejich podporu vznikla.

Církevní školy v České republice
V případě katolické církve jsou zřizovateli biskupství, řády, řehole a farnosti. U dalších církevních zřizovatelů je to obdobné. Dva největší zřizovatelé škol jsou Římskokatolická církev a Českobratrská církev evangelická. Celkem je zařazeno do sítě škol a školských zařízení 132 právních subjektů. Některé subjekty sdružují více druhů škol, např. mateřskou školu, základní školu a gymnázium.
ávy







Kontakt:

Eva Fruhwirtová
senior manager
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 25. 8. 2014 16:30
Kategorie: Politika
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.