Zákon o úřednících odstraní politický vliv | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zákon o úřednících odstraní politický vliv


Depolitizace státní správy, její profesionalizace a vyšší kvalita jsou cíle chystaného zákona o úřednících veřejné správy, jehož teze dnes schválila vláda.

„Cílem je zvýšení kvality veřejné správy a její profesionalizace, zajištění prostupnosti mezi státní správou a samosprávou, ale také depolitizace veřejné správy,“ přiblížil na tiskové konferenci po schůzi kabinetu premiér Petr Nečas.

Odstranit politický vliv na výkon veřejné správy je jednou z priorit zákona, jehož teze předložil vládnímu kabinetu ministr vnitra Jan Kubice. „Je to definice mezi posty, které budou obsazeny kariérními úředníky a které budou obsazeny na základě politické nominace,“ vysvětlil předseda vlády. „Určí se také samozřejmě hranice mezi politickými a úřednickými místy,“ dodal premiér.

Dosud bylo odpolitizování veřejné správy řešeno zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva jako hranice mezi politicky a úřednicky obsazovanými funkcemi. Předseda vlády Petr Nečas také připomněl, že stejný princip depolitizace veřejné správy je běžný ve vyspělých zemích světa.


Zákon má zvýšit právní ochranu úředníků

Předpokladem fungující a efektivní veřejné správy je právě vytvoření plnohodnotné právní úpravy, která by vymezovala práva a povinnosti úředníků. Zároveň má být nezbytným systémovým řešením vnitřní konstrukce platu úředníků a zaměstnanců veřejné správy. Nový zákon se má věnovat také zvýšení právní ochrany státních úředníků, která je v současné době nejnižší v rámci Evropské unie.

Koncipování zákona do jednotné právní úpravy vychází již z programového prohlášení vlády. „Ministerstvo vnitra na základě dnešního jednání vlády zahájí neprodleně práci na tvorbě paragrafového znění,“ uvedl po středečním jednání vlády premiér. Materiál by mělo ministerstvo připravit do 30. září tohoto roku.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 2. 2012 16:53
Kategorie: Politika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.