Zahájení Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zahájení Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka


V neděli 25. září bude zahájen nový hudební festival k poctě F. L. Věka, který se v dalších letech rozšíří do Opočna i Nového Města nad Metují

Přípravy a důvody vzniku

Život dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele Františka Vladislava Heka (1769 - 1847) byl obtěžkán krutým osudem a jeho autobiografie se stala předlohou literárního i televizního zpracování F. L. Věka. K odkazu této velké osobnosti, která bojovala mimo jiné proti maloměstským poměrům, se hlásí i nový festival. Koncerty v Dobrušce dříve neměly dlouhodobou dramaturgickou koncepci, navzájem nenavazovaly. Byla tedy otázka, jak tento stav řešit a ideálním prostředkem se stal hudební festival.

Po více než roce příprav bude v neděli 25. září 2011 zahájen první ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, v jehož rámci se v Dobrušce – městě F. L. Věka – uskuteční šest koncertů předních českých i zahraničních umělců. Pořadatelem je MAS Pohoda venkova ve spolupráci s Městem Dobruška, záštitu nad festivalem převzala řada osobností ze světa kultury i politiky, mezi partnery a mediální partnery patří i celostátní média jako Česká televize, Deník, Týdeník Rozhlas nebo Český rozhlas Hradec Králové.

Program 2011

Zahajovacího koncertu v Kostele sv. Václava se ujme houslový virtuos Václav Hudeček s komorním orchestrem Barocco sempre giovane. V jejich podání zazní slavný cyklus Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho.

V neděli 9. října v 15 hodin následuje recitál vynikajícího violoncellisty Jiřího Bárty, který se uskuteční v renesančním Kostelíku Sv. Ducha, kde se dosud nikdy koncerty nepořádaly. Vedle kostelíku se mimo jiné natáčel seriál F. L. Věk.

Festival F. L. Věka dává také podněty k tvorbě nových kompozic – každý rok bude na festivalu uvedena světová premiéra soudobé skladby. Letos se tak stane na koncertě 23. října v Kostele sv. Václava, kde se představí houslistka Iva Kramperová a varhaník Pavel Svoboda, kteří zahrají Meditaci na téma a putování F. V. Heka od Luboše Sluky a skladby Johanna Sebastiana Bacha.

Koncert harfenistky Kateřiny Englichové, který se uskuteční v neděli 6. listopadu v nově zrekonstruované Synagoze v Dobrušce, byl vyprodán již v srpnu, a to dříve než byly vylepeny plakáty. Lidé se na vstupenky pořád ptají, proto bude na základě dohody s paní Englichovou uspořádán i druhý koncert, ten se uskuteční ve stejný den 6. 11. 2011 od 16 hodin.

Po rozsvícení vánočního stromu na náměstí začne v 18:30 v Kostele sv. Václava adventní koncert japonské sopranistky Michiyo Keiko a varhaníka Jaroslava Tůmy. Kromě skladeb J. S. Bacha, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse zazní i varhanní improvizace na píseň Soudce všeho světa Bože, což je ústřední melodie seriálu F. L. Věk.

Závěrečný koncert se odehraje v nově opraveném Společenském centru – Kino 70 v Dobrušce, a to v pondělí 5. prosince od 19:30. Zahraje jeden z nejlepších světových sólistů a dlouholetý první hornista Berlínské filharmonie Radek Baborák za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice.

Součást festivalu

Kromě uvedení premiéry skladby soudobého skladatele bude každoročně udělována Cena MHF F. L. Věka za neobyčejný přínos regionu a činnost v oblasti kultury. Letos bude předána na koncertě 23. října.

Vstupenky
Abonentní vstupenky řady A jsou již vyprodané, vstupenky na jednotlivé koncerty houslisty Václava Hudečka (25. 9.) a violoncellisty Jiřího Bárty (9. 10.) jsou v prodeji v Informačním centru v Dobrušce. Vstupenky na další jednotlivé koncerty festivalu včetně přidaného vystoupení K. Englichové v Synagoze budou v prodeji od pondělí 26. září v IC Dobruška. Aktuální informace naleznete na webu festivalu http://www.mhf-vek.cz nebo v Informačním centru v Dobrušce.

Přípravy na 2012

Již nyní se připravuje druhý ročník, který se uskuteční na podzim 2012 a kromě Dobrušky se festival regionálně rozšíří do Opočna a Nového Města nad Metují. Dalším rozšířením bude i doprovodný program ve formě besed a přednášek, který má za cíl přiblížit kulturu širší veřejnosti.Kontakt:

Pavel Svoboda
Dramaturg
pavel.org@centrum.cz
www.mhf-vek.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 19. 9. 2011 13:41
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Opočenská beseda (ověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.