Vzpomeňte si s pomněnkou na ztracené děti! | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vzpomeňte si s pomněnkou na ztracené děti!


Každoročně se bez střechy nad hlavou ocitnou v České republice tisíce dětí, které utečou z domu či ústavu nebo je na ulici vyhodí jejich rodiče. Loni jich policisté evidovali skoro osm tisíc. Linka bezpečí pomáhá, aby dětí bez domova bylo co nejméně. Každý den se na ni kvůli útěku obrátí dvě děti.

„Když dítě uteče přímo na ulici, musí se tam o sebe nějak postarat. Rozhodně nutně potřebuje řešit jídlo. Navíc vzrůstá riziko, že se stane obětí trestného činu. Může dojít i k ohrožení zdravotního stavu, třeba i proto, že děti spí různě po sklepech,“ říká sociální pracovník Linky bezpečí Jan Kaňák.

U příležitosti Mezinárodního dne pohřešovaných dětí, který je každoročně připomínán 25. května, pořádá Sdružení Linka bezpečí sbírkovou akci Pomněnkový (tý)den, který potrvá od 19. do 25. května. V jejím průběhu si budou moci lidé zakoupit originální textilní pomněnky či samolepky u partnerů sdružení po celé České republice i v rámci doprovodného programu v Praze. Pomněnkový týden patří mezi hlavní pilíře příjmů sdružení, které si většinu svého rozpočtu musí sehnat samo. Na svůj provoz ročně potřebuje 20 milionů korun.

„Dětem na útěku nabízíme kromě klasického telefonního kontaktu také zprostředkování konferenčního hovoru s rodiči nebo jinými dospělými. V případě zmizení nebo útěku z domova se na nás můžou obrátit děti i jejich rodiče,“ popisuje služby Linky bezpečí ředitel sdružení Richard Schinko.

Letos poprvé sdružení svým dárcům nabídne originální textilní pomněnky, které navrhla Julie Šišková z ateliéru Maxima Velčovského na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Reálnou podobu jim dali pracovníci Chráněných dílen Kopeček z Bartošovic v Orlických horách, kteří jich ručně ušili skoro 14 tisíc.

„Snažili jsme se zachovat celý výrobní proces v České republice, proto jsme dávali přednost lokálním výrobcům a dodavatelům. Textilní pomněnky jsou multifunkční, lidé je mohou nosit jako prstýnek, náramek, sponku do vlasů anebo jako brož. Jedna stojí třicet korun. Doufám, že pomněnky zaujmou a letošním rokem zahájíme tradici v jejich prodeji,“ říká Lenka Mia Lukáčová, vedoucí oddělení komunikace Sdružení Linka bezpečí.

Více informací, včetně videa, fotek a rozhlasových spotů, naleznete na www.pomnenkovyden.cz.


Poznámka pro redaktory:
Linka bezpečí je největší a nejstarší dětská krizová linka v České republice, dostupná na mezinárodním čísle 116 111. Poskytuje pomoc a poradenství dětem a mladistvým, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. Kromě telefonického kontaktu lze využít rovněž online služby. Odborní konzultanti se věnují také rodičům a pedagogům na speciální Rodičovské lince. Jako jediná u nás je Linka bezpečí k dispozici nepřetržitě a zdarma z mobilních telefonů i pevných linek. Denně přijme 700 telefonátů.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí je připomínán od osmdesátých let vždy 25. května. Byl vyhlášen na památku dne zmizení šestiletého Etana Patza, který se ztratil v roce 1979 na cestě do školy v New Yorku. Letos na jaře policisté jeho případ znovu otevřeli, ale bez konkrétního výsledku. Symbolem ztracených dětí se stala květina, která má vzpomínku ve svém názvu – pomněnka, v angličtině má dokonce podobu rozkazu - forget-me-not.


Kontakty:

Lenka Mia Lukáčová
vedoucí odd. komunikace
tel.: 266 727 941
l.lukacova@linkabezpeci.cz
mobil: 602 387 534

Richard Schinko
ředitel SLB
tel.: 266 727 972
r.schinko@linkabezpeci.cz
mobil: 605 221 221


SDRUŽENÍ LINKA BEZPEČÍ POMÁHÁ DĚTEM I RODIČŮM již 18 let!

Více na www.linkabezpeci.cz

Kontakt:

Iveta Poncová
Produkční odd. komunikace
i.poncova@linkabezpeci.cz
www.linkabezpeci.cz
725 807 737
266 727 923


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 5. 2012 13:44
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Sdružení Linka bezpečí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Sdružení Linka bezpečí je nestátní nezisková organizace, která zajišťuje pomoc a ochranu dětem a mladistvým v tíživých či krizových situacích prostřednictvím svých odborných pracovišť, zejména pak prostřednictvím celostátní telefonní Linky bezpečí 116 111. Sdružení dále zajišťuje pořádání kurzů, školení a dalších vzdělávacích akcí, včetně lektorské činnosti, a realizuje publiační činnost za účelem propagace ochrany dětí a mládeže.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.