Vládní zmocněnkyně pro lidská práva vítá schválení nových pravidel pro veřejné sbírky | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vládní zmocněnkyně pro lidská práva vítá schválení nových pravidel pro veřejné sbírky


Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková uvítala vládní schválení novely zákona č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (zákon o veřejných sbírkách).

Novelu připravila Rada vlády pro nestátní neziskové organizace. Na jednání vlády 31. srpna ji předložila vládní zmocněnkyně pro lidská práva spolu s předsedou vlády Petrem Nečasem.

"Byla tak završena snaha řady neziskových organizací, které se téměř osm let snažily tuto novelu iniciovat tak, aby právní úprava lépe reagovala na oprávněné potřeby pořadatelů veřejných sbírek," říká Monika Šimůnková.

Veřejné sbírky podle ní představují rozvíjející se potenciál ojedinělého finančního zdroje, který je pro financování rozličných veřejně prospěšných činností nenahraditelný. Cílem schválené novely je proto umožnit jeho rozvoj bez zbytečné administrativy. Státní regulaci ponechává jen v míře, která je i z hlediska provozovatelů veřejných sbírek nutná, aby institut veřejných sbírek nebyl zneužíván a veřejnost k němu neztratila důvěru.

Novela na jedné straně přináší vstřícnější postoj veřejné správy k právnickým osobám, které veřejné sbírky konají, na druhé straně zpřesňuje nezbytnou míru státní regulace.

Novela výrazně zjednodušuje také možnost konání kontinuálních sbírek. "Odstraňuje se tak neodůvodněná administrativní zátěž a zbytečné finanční náklady s ukončováním a obnovováním sbírek v maximálně tříletém intervalu. Novela přináší možnost veřejnou sbírku konat i jinými než taxativně vymezenými způsoby, umožňuje jednodušší nakládaní se sběracími pokladničkami, i další ustanovení zjednodušující a snižující náklady pořádání veřejné sbírky," říká vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková.

Kontakt:
Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva
725 818 423Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 9. 2011 12:20
Kategorie: Politika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.