Vláda se bude zabývat volebním zákoníkem | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vláda se bude zabývat volebním zákoníkem


Návrh věcného záměru volebního zákoníku, který ve středu předloží ministr vnitra k projednání kabinetu, přináší shrnutí volebního práva do jednoho kodexu i řadu změn.

Veškeré zákony týkající se všech druhů voleb mají být sjednoceny do jednoho právního předpisu. Princip voleb ale zůstane zachován, a to v případě celého systému. Navrhovaná úprava přesto počítá se zapracováním drobných změn, které vyplynuly z praxe. Zároveň chce na základě praxe s různými typy voleb či volbami komplexně odstranit také některé nedostatky.

Zákoník má nově přinést voličům možnost například uložit svůj hlas přede dnem voleb u obecního úřadu či možnost hlasování poštou. Novinkou má být také možnost zápisu do zvláštního seznamu voličů, využití voličského průkazu a hlasování do přenosné volební schránky.


Kodex počítá s přímou volbou hlavy státu i změnami v rámci pražských voleb

Součástí volebního zákoníku má být i úprava přímé volby prezidenta republiky či rámcová úprava přímé volby starostů v obcích s méně než 1500 obyvateli. Tuto změnu čeká ještě odborná analýza, která dopady zavedení volby posoudí. Změna čeká také volby do obecního zastupitelstva hlavního města Prahy. Volby do pražského magistrátu by měly nyní probíhat stejně jako v případě voleb do zastupitelstev krajů. Vymezen má být i okruh kandidátů.

Právní úprava si klade za cíl také snížení nákladů na volby a úspory ve státním rozpočtu. Snížit se má například tzv. příspěvek za hlas. Tento požadavek vychází i z koaliční dohody a vládního programového prohlášení.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 12. 3. 2012 16:37
Kategorie: Politika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.