Vláda rozjednala rozpočet, ministři požadují změny | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vláda rozjednala rozpočet, ministři požadují změny


Podle premiéra nejdříve probíhá první kolo jednání, kde se sumarizují názory ministrů na celkový státní rozpočet a na jednotlivé resortní kapitoly.

„Vláda projednává a předloží Poslanecké sněmovně návrh rozpočtu, který dále snižuje deficit veřejných financí. Celkový deficit státního rozpočtu je navrhován ve výši 105 mld. Kč. Deficit veřejných financí bude 3,5 procenta hrubého domácího produktu,“ popsal předseda vlády Petr Nečas základní parametry státního rozpočtu. Příjmy státního rozpočtu předpokládá návrh ve výši 1084 miliard korun, výdaje by měly dosáhnout 1189 miliard.
Vláda projednávaným návrhem pokračuje ve svém záměru, obsaženém v programovém prohlášení, snižovat postupně schodky veřejných financí až k vyrovnaným rozpočtům v roce 2016. „Vláda důsledně naplňuje svou fiskální strategii, cílí na deficit ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu v příštím roce, 2,9 procenta v roce 2013 a 1,9 v roce 2014,“ dodal ministr financí Miroslav Kalousek.

V navrhovaném rozpočtu oproti jiným kapitolám rostou výdaje na vzdělávání a školské služby o 4,6 miliardy korun (3,9 %) na 122 miliard korun. Výdaje na ostatní výzkum a vývoj rostou o 7 miliard korun (41 %) předfinancováním budoucích výdajů z operačních programů. Podpora vzdělávání, vědy a výzkumu je jedním z předpokladů zvyšování konkurenceschopnosti naší země.

„Další debata bude spíše o možnosti přesunu jistých finančních prostředků mezi jednotlivými resortními kapitolami v případě, že se tak vláda dohodne,“ řekl premiér s tím, že ministři vznesli na vládě požadavky v celkové výši 16 miliard korun. Vláda bude o požadavcích ministrů v následujících dnech diskutovat a vrátí se k projednávání rozpočtu ve středu 14. září.

Premiér s ministry a místopředsedkyní vlády dnes také řešili střednědobý rozpočtový výhled na roky 2013 až 2014. „Shodli jsme se, že tyto otázky budeme projednávat na koaliční rozpočtové skupině, která by se měla během týdne poprvé sejít a tyto výhledy diskutovat,“ řekla po zasedání kabinetu místopředsedkyně vlády Karolína Peak.

Nečasův kabinet 27. července schválil limity národních zdrojů, 10. srpna správci odevzdali návrhy svých rozpočtových kapitol v podrobné struktuře. Mezi 10. a 25. srpnem pak proběhlo jednání ministra financí se všemi správci kapitol. 30. srpna pak ministr financí Miroslav Kalousek odevzdal návrh státního rozpočtu vládě k projednání.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 9. 9. 2011 14:11
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.