
Tisková zpráva
Vláda přerušila projednání majetkového vyrovnání s církví
Kabinet Petra Nečase ve středu přerušil projednávání parametrů majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
Vláda by se k majetkovému vyrovnání měla vrátit 27. září, tedy týden po definitivním projednání rozpočtu na vládě.
Konečné parametry majetkového vyrovnání schválila 25. srpna tohoto roku Komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi společně s Církevní komisí.
Vyrovnání vychází z usnesení vlády z dubna roku 2008. Upraveny byly pouze ty pasáže, ve kterých docházelo k největším sporům. Mezi nejdůležitější patří pak zejména rozšíření naturálních restitucí, které vyplynulo z nutnosti snížení nároků na státní rozpočet.
Objem naturálních restitucí se tak oproti původnímu návrhu zvýšil z 51 miliard korun na 75 miliard. Finanční náhrada se naopak snížila z 83 miliard na 59 miliard korun. Vládní a církevní komise se nakonec dohodly na nutnosti stabilizovat finanční hospodaření, a proto našly řešení v rozšíření objemu naturálně vraceného majetku a následném snížení finanční náhrady.
Nové parametry také mění postavení oprávněných osob, jež tvoří právě církve a náboženské společnosti. Podle návrhu z roku 2008 dělil zákon mezi těmito osobami dvě skupiny, které pak měly rozdílný nárok na restituci. Na jeho základě by pak měly mít například řeholní řády a kongregace větší nároky na okruh majetku, o který mohly požádat. Nyní byly tyto skupiny sjednoceny a všechny oprávněné osoby tak mohou žádat vrácení majetku na základě stejného režimu jako ostatní.
Naturální restituce budou navráceny zejména z Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR. Půjde o zemědělskou půdu, lesy, rybníky i příslušné stavby. Restituovat bude možné původní církevní majetek, a to bez rozlišení účelu. Z ostatních státních organizací či státních podniků se církvím vrátí hlavně kultovní a pastorační majetek.
Cílem majetkového vyrovnání je především umožnit církvím a náboženským společnostem hospodářskou nezávislost na státu. I to je důvodem proč právě nemovitý majetek bude tvořit hlavní část restituce. Ministerstvo kultury, které návrh předkládá, předpokládá, že průběh vydání tohoto majetku bude moci proběhnout relativně rychle a bezproblémově.
Stát měl původně vyplácet církvím finanční náhradu ve výši 83 miliard korun po dobu šedesáti let. Vládní a církevní komise se ale nyní dohodly na sumě nižší, a to 59 miliard. Celkem bude vyplacena ve třiceti splátkách. Komise navrhly zkrácení této doby, aby se církve od státu odloučily v co nejkratší době. Nesplacená výše finanční náhrady pak bude každý rok valorizována podle míry inflace.
Vládní komise v čele s ministrem kultury Jiřím Besserem se se zástupci církví dohodla také na délce přechodného období, které bude trvat 17 let. Po tuto dobu se budou moci církve a náboženské společnosti připravit na oddělení od státu. Po uplynutí tohoto období již stát nebude financovat platy duchovních či další náklady, jejichž úhrady jdou nyní z rozpočtu ministerstva kultury.
Řešení majetkového narovnání státu s církvemi si vláda Petra Nečase dala za cíl již ve svém programovém prohlášení. „Cílem vlády je co nejdříve uzavřít otázku vyrovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi tak, aby mohly být napraveny některé křivdy, a církve a náboženské společnosti mohly tak plnit své funkce nezávisle na státu,“ stojí v dokumentu.
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 14. 9. 2011 15:20
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.