Vědci z Masarykovy univerzity úspěšně ukončili výzkum nových možností biologické terapie | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vědci z Masarykovy univerzity úspěšně ukončili výzkum nových možností biologické terapie


Vědci z Univerzitního centra buněčné imunoterapie Masarykovy univerzity úspěšně dokončili výzkum nových možností biologické terapie, která vede k minimalizaci nežádoucích účinků po transplantaci krvetvorných buněk z kostní dřeně. Výsledky chtějí nyní ověřit v klinických testech. Se získáváním prostředků na realizaci klinické studie jim pomůže nově založený nadační fond Modrá kotva.

V České republice je ročně diagnostikováno více než 1000 pacientů s leukémií. I přes dosavadní úspěchy moderní kombinované chemoterapie se stále nedaří zachránit všechny nemocné. Až 30% pacientů neodpovídá dobře na léčbu a proto se hledají nové postupy. Jednou z možností léčby je alogenní transplantace krvetvorných buněk, které jsou získávány z kostní dřeně dárce. Po této transplantaci se však bohužel poměrně často (až v 50% případů) objevuje nemoc štěpu proti hostiteli. Jedná se o komplikaci, která je vyvolána T lymfocyty dárce (jednou skupinou bílých krvinek), které poškozují organizmus příjemce. Je to vlastně imunitní reakce, kdy se tělo příjemce brání buňkám dárce a je nutné ji intenzivně léčit podáváním imunosupresivních léků. I přes intenzivní léčbu však může končit smrtí nemocného jako potransplantační komplikace.

„Reakce štěpu proti hostiteli je obávanou komplikací alogenní transplantace kostní dřeně. V naší laboratoři jsme se rozhodli jít cestou maximální eliminace nežádoucích T lymfocytů při uchování ostatních žádoucích lymfocytů dárce, které si zachovají svůj protinádorový efekt.“ říká vedoucí výzkumného projektu prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D.

Jedná se o nový originální léčebný přístup, který vede k šetrné léčbě nádorového onemocnění po alogenní transplantaci (transplantace od cizího dárce) a přitom uchovává silný protinádorový léčebný účinek. Zjednodušeně řečeno jde o odstranění nežádoucí T lymfocytů dárce (alodeplece), které působící nemoc štěpu proti hostiteli a o snahu uchovat žádoucí protinádorové T lymfocyty dárce, které jsou schopny cíleně zničit nádorové buňky pacienta.

„Klinické testy bychom chtěli spustit během několika měsíců. Vše ale záleží na získání potřebných financí.“ posteskl si RNDr. Radek Horváth, Ph.D. člen správní rady Nadačního fondu Modrá kotva „ I když se jedná o průlomovou léčbu, neexistuje v našich podmínkách efektivní zajištění klinických studií této biologické terapie. V tomto případě jsme odkázáni na štědrost našich sponzorů.“ Dodal.









Kontakt:

lucie.rumlerova@media1.cz
515533948


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 6. 2008 8:11
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Media1 Czech Republic (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
MEDIA1 CZECH REPUBLIC je mediální a PR agentura, která působí na českém trhu od roku 2006. Přestože jsme mladá firma, každý člen našeho týmu má dlouholeté zkušenosti v oblasti PR, marketingu a podnikání, jež přenášíme do podnikání našich klientů. Naší filozofií je serióznost, rychlost, soustředění na výsledky a maximální podpora zákazníků, pro něž pracujeme.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.