V Želivě připravují festival duchovního umění Musica Figurata Želiv 2012 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Želivě připravují festival duchovního umění Musica Figurata Želiv 2012


Želiv – V Želivě připravují třetí ročník festivalu duchovního umění s názvem Musica Figurata Želiv 2012, který se bude konat o letních prázdninách od 30. června do 25. srpna. Letošní ročník bude věnován 100. výročí narození želivského opata Bohumila Víta Tajovského.

„Název festivalu jsme vybrali s odkazem na figurální sakrální hudbu, což je vícehlasá slavnostní hudba s doprovodem nástrojů. Festival nabídne zájemcům nejen koncerty duchovní hudby, ale také výstavu fotografií a přednášku. Věříme, že zaujmeme světskou hudební zábavou v refektáři, výstavou v ambitech kláštera a koncerty sakrální hudby v opatském kostele,“ svěřila se ředitelka produkce Hana Konvalinková.
Festival Musica Figurata Želiv 2012 bude probíhat v historických prostorách želivského kláštera, které jsou pro tuto hudbu autentickým prostředím. „Festival v nové podobě navrací klášteru jeho původní poslání jako šiřitele kultury a vzdělanosti v regionu,“ uvádí umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená.

V Želivě zazní světová premiéra
Na prázdninové soboty připravují organizátoři celkem osm koncertů vynikajících souborů s českými i zahraničními sólisty. Návštěvníky určitě zaujme Schola Gregoriana Pragensis, která do Želiva přijíždí s hudbou doby Karla IV. „Milovníci barokní hudby se mohou těšit na barokní večer v Želivě, ve kterém Collegium Marianum předvede nejlepší barokní skladby, 21. července přijede vynikající lotyšská houslová virtuózka Daila Darmbrauská a v jejím podání si budeme moci vyslechnout Růžencové sonáty Franze Bibera,“ vyjmenovává jen některé perličky z programu Hana Konvalinková.
Festival se opět zaměří na novodobé premiéry z premonstrátských sbírek. Letos organizátoři vybrali Requiem českého barokního skladatele Františka Ignáce Tůmy, které zazní v souvislosti s každoroční vzpomínkovou mší za kněze a řeholníky vězněné v Želivě v letech 1950-1956. Návštěvníci také uslyší světovou premiéru skladeb reflektujících na dílo J. S. Bacha od švýcarského skladatele Erika Oño v podání švýcarského souboru Ensemble Arcimboldo.


V Želivě navazují na tradici duchovního a kulturního centra
Želivský klášter byl založen ve 12. století. V průběhu let se stal centrem vzdělanosti a kultury. V 18. století zde byl zřízen konvikt pro studenty ze šlechtických rodin. Studenti pěstovali nejen vědu a duchovní život, ale podíleli se spolu se svými profesory také na kulturním životě, zejména v oblasti divadla a hudby.
Během první republiky se klášteru ekonomicky dařilo a byl duchovním i kulturním centrem regionu. Po druhé světové válce byli premonstráti v z kláštera vyhnáni a přemístěni do Broumova. V klášteře vznikl internační tábor a za jeho šestiletou existenci jím prošlo přes 400 kněží a řeholníků. V klášteře byli vězněni mimo jiné biskup Tomášek a biskup Otčenášek. Klášter se později téměř na 40 let proměnil v Psychiatrickou a protialkoholní léčebnu. Premonstráti se vrátili v roce 1993 a postupně vrátili klášteru život a jeho tradici. Želivský klášter patří také díky mistrovské přestavbě architekta Santiniho ke skvostům Vysočiny.
V současné době pořádají premonstráti víkendové cykly duchovních obnov, otevírají klášter veřejnosti, pořádají kulturní programy a nabízejí pobyty všem, kteří chtějí načerpat sílu a pokoj v dnešní uspěchané době.
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 5. 2012 13:09
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.