V Želivě odhalí památník vězněným kněžím z koncentračního tábora | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Želivě odhalí památník vězněným kněžím z koncentračního tábora


Želiv – V želivském klášteře bude v sobotu 13. srpna slavnostně odhalena stěna ručně napsanými jmény 464 řeholníků a diecézních kněží, kteří zde byli za komunistického režimu vězněni v internačním táboře. Vzpomínková mše, která každoročně probíhá v želivském chrámu Narození Panny Marie, se letos zúčastní také arcibiskup Dominik Duka a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Rozhodli jsme se tímto způsobem uctít památku kněží a řeholníků, kteří za zdmi kláštera v minulém režimu prožívali krušné chvíle. Nechali jsme upravit jednu stěnu v ambitech kláštera a na ní jsou napsány jména všech uvězněných. Tento památník a přilehlá výstavka dokumentů o internačním táboře budou připomínat návštěvníkům kláštera, jaké nespravedlnosti zde komunistický režim prováděl v letech 1950 -1956 nevinným, bez soudu vězněných lidech, uvádí správce želivského kláštera František Marek.

Mši povede arcibiskup Duka

V padesátých letech minulého století totiž klášter sloužil jako koncentrační tábor pro nepohodlné kněze, mezi nimiž nechyběl například kardinál František Tomášek nebo arcibiskup Karel Otčenášek. „Jeden z vězněných, páter Antonín Šuránek, je autorem veršované části křížové cesty, kterou složil při příležitosti setkání se svými spoluvězni v šedesátém osmém,“ páter Jaroslav Šimek, provisor kláštera a administrátor želivské farnosti.

Slavnostní mši svatou za internované kněze a řeholníky bude celebrovat arcibiskup Dominik Duka a pozvání na akci přijali i další významné osoby církevního a světského života. Křížová cesta začíná od 9.15 a samotná mše svatá od 10.00. Po mši mons. Duka povede vzpomínkou modlitbu za internované a požehná památník. Večer se v kostele uskuteční slavnostní koncert „Recital Tomáše Flégra - varhany a muselaar a budou se hrát skladby Ch. Erbacha, F. X. Brixiho. Wbyrda a dalších. Koncert je součástí festivalu duchovní hudby Musica Figurata 2011 probíhajícího od 1. 7. do 3. 9. 2011 v želivském klášteře. Jedním z nezapomenutelných uměleckých zážitků festivalu bude provedení novodobé premiéry oratoria z želivského kláštera v 18. století, které bylo objeveno v želivském hudebním archivu. Koncert se uskuteční 27. 8. 2011 od 19.30 v opatském kostele.Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 8. 2011 18:46
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.