V PODZIMNÍ SBĚROVÉ KAMPANI PROJEKTU RECYKLOHRANÍ ŠKOLY V OLOMOUCKÉM KRAJI VYBRALY VÍCE NEŽ 31 TUN ELEKTROODPADU | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V PODZIMNÍ SBĚROVÉ KAMPANI PROJEKTU RECYKLOHRANÍ ŠKOLY V OLOMOUCKÉM KRAJI VYBRALY VÍCE NEŽ 31 TUN ELEKTROODPADU


Olomoucký kraj (5. dubna 2012) - Mateřské, základní a střední školy z Olomouckého kraje zapojené ve školním recyklačním programu Recyklohraní v rámci podzimní sběrové kampaně odevzdaly 31 060 kg vysloužilých elektrospotřebičů. Nejlepších výsledků dosáhly ZŠ a MŠ Kolšov, okres Šumperk, ZŠ a MŠ Bušín, okres Šumperk a ZŠ a MŠ Litovel-Nasobůrky. Soutěž vyhlásila v rámci projektu Recyklohraní společnost ASEKOL, která v těchto dnech odměnila nejaktivnější vzdělávací instituce extra body navíc, za něž si školy budou moci pořídit hodnotné ceny.

České základní, mateřské a střední školy už čtvrtým rokem třídí elektroodpad a baterie v rámci programu Recyklohraní. Jejich aktivita každým rokem vzrůstá. Celkem 66 škol zúčastněných v Olomouckém kraji jen od 1. září do 30. listopadu 2011 v rámci podzimní sběrové soutěže vybralo 31 060 kg vysloužilých elektrospotřebičů.

Nejlepšího výsledku dosáhla ZŠ a MŠ Kolšov na Šumpersku, kde 19 žáků odevzdalo dohromady 1 407 kg elektroodpadu, tedy průměrně 74,05 kg na žáka. „Výhra v soutěži nás velmi těší, žáci se naučili něco nového, udělali dobrý skutek a my jim teď navíc budeme moct pořídit odměnu. Za vyhrané body chceme pořídit vybavení do školní družiny, zvelebit ji dětem,“ řekla při přebírání symbolického šeku Ivana Chládková, učitelka vítězné školy. Za úspěch v soutěži vděčí školáci podle jejích slov nejen rodičům a příbuzným, ale také představitelům obecního úřadu. „Pomohli nám s propagací a také vyhradili místo na shromažďování vysloužilých elektrozařízení,“ doplnila Chládková.

Na druhém místě se umístila ZŠ a MŠ Bušín na Šumpersku, která vybrala 34,39 kg elektroodpadu na žáka, třetí místo pak obsadila ZŠ a MŠ Litovel-Nasobůrky s 33,38 kg starých spotřebičů na žáka.

„Největší motivací je pro nás odměna za body získané při plnění úkolů. Jsme malá škola a máme omezený rozpočet. Udělalo nám velkou radost, když si za odměnu můžeme pořídit ping pongový stůl, díky kterému si děti užijí spoustu zábavy,“ popsala učitelka ZŠ a MŠ v Litovli-Nasobůrkách na Olomoucku Barbora Friedrichová.

„Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Oni pak svědomitě třídí a přispívají k lepšícím se výsledkům zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice,“ uvedl Zdenek Kovařík, regionální manažer společnosti ASEKOL.

Výchovně-vzdělávací program Recyklohraní byl spuštěn v září 2008. Založily jej neziskové společnosti ASEKOL, EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT, které se zaměřují na sběr a recyklaci elektroodpadu, odpadů z obalů, svítidel a baterií. Od 1. ledna 2011 je výhradním organizátorem projektu obecně prospěšná společnost RECYKLOHRANÍ. Zapojené školy plní zadané tematické úkoly z oblasti třídění a recyklace, sbírají drobný elektroodpad, baterie a monočlánky. Za svou aktivitu dostávají body, které pak mohou v katalogu odměn proměnit například v novou elektroniku, sportovní potřeby, učební pomůcky a další. „Za velmi plodné období loňského podzimu jsme školám za jejich aktivitu rozdělili téměř 2 miliony bodů,“ řekla Pavla Špringerová, manažerka projektu Recyklohraní. „Těšíme se i na druhé pololetí a doufáme ve stejně dobré, ne-li lepší výsledky,“ dodala.

Kromě tematických soutěží, úkolů pro žáky a sběru elektroodpadu a baterií v rámci Recyklohraní a jsou jim poskytovány výukové materiály pro snazší práci s dětmi. Jedním z nich je EKO Abeceda, čtyřdílná výuková sada, která vyučujícím usnadňuje zapojení tématu recyklace a zpětného odběru do školní výuky. Školy doposud v Recyklohraní dostaly díky soutěžím a úkolům možnost rozdělit si celkem 3 607 170 bodů. Body za úkoly tvoří zhruba polovinu všech udělených bodů v rámci Recyklohraní. Celkem bylo doposud rozděleno 9 010 416 bodů.

Více informací na http://www.recyklohrani.cz.


Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení. Organizují jej neziskové společnosti ASEKOL, EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT. V současnosti je do projektu zapojeno 2 510 mateřských, základních a středních škol.


Kontakt:

Miroslav Grass
jednatel
grass@eu4.cz
www.eu4.cz
777152707


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 4. 4. 2012 23:51
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: Eufour PR, s. r. o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Vztahy s médii a veřejností (zpracování tiskových zpráv, organizace tiskových konferencí, monitoring výstupů, poradenství), komplexní propagace služeb a výrobků
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.