V Ledči se opravuje jeden z nejcennějších domů v celém Posázaví | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Ledči se opravuje jeden z nejcennějších domů v celém Posázaví


Ledeč nad Sázavou – Jeden z historicky nejvzácnějších domů nejen v Ledči, ale i v celé oblasti Posázaví, dostává v těchto dnech zpátky svou původní renesanční omítku. Majitelé domu v Mlýnské ulici známého jako „Pekařství u Dymáků“ se v těchto dnech rozhodli obnovit renesanční psaníčka na omítce, která byla ukrytá pod šedým štukem se secesními ornamenty.

„Ten dům je neskutečně historicky cenný, protože se jedná o jeden z nejzachovalejších měšťanských domů v Posázaví. Současnou podobu dostal na přelomu gotiky s renesancí, kdy v Ledči vznikla například unikátní loď kostela sv. Petra a Pavla nebo hlavní paláce ledečského hradu,“ vyzdvihuje historickou hodnotu stavby místní historik Tomáš Zdechovský z Ledče, který na cennost renesančního domu přes deset let soustavně upozorňuje v historických pracích, sbornících a médiích.
Podle Zdechovského historická hodnota tohoto jednopatrového měšťanského domu spočívá především v zachovalosti jeho unikátního raně renesančního vzhledu. Podobné domy se čtyřbokým arkýřem podepřeným od země kamenným krakorcem a nahoře ukončeným šestibokou věžičkou najdeme z tohoto období v celé České republice zcela ojediněle.

Unikátní ledečský krakorec vznikl díky mostu přes řeku
Unikátnost domu číslo 76 spočívá především ve vzhledu poměrně masivního kamenného krakorce. Ten podle historiků ukazuje i na fakt, že se jedná o přechod z pozdní gotiky do rané renesance.
„Kdysi kolem domu vedla cesta k mostu spojující levý a pravý břeh řeky Sázavy. Proto postavil stavitel na rohu domu vysoký krakorec jako ochranu před nárazy povozů do stěny domu. Dodnes jsou na krakorci vidět rýhy od vozů, což dokazuje, že stavitelovo uvažování bylo naprosto správné,“ prozrazuje jednu ze zajímavostí Tomáš Zdechovský
Podle Zdechovského jsou však v Ledči i další velmi poutavé historické stavby. „Vedle kostela, hradu a synagogy se v centru města nachází nádherný renesanční děkanský úřad s arkádami, zachovalá židovská čtvrť mezi synagogou a náměstním nebo řada měšťanských domů na náměstí, jejichž historie spadá do konce patnáctého století,“ uzavírá Zdechovský, který doufá, že i ostatní majitelé historických objektů se budou od majitelů pekařství brzy inspirovat.
Více informací o domu najdete v historickém sborníku Havličkobrodsko č. 20.
http://www.jardavid.ic.cz/text-pripadmariepytlikove.pdf
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 9. 2012 21:22
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.