Utrpení Panny orleánské - slavný němý film s živým doprovodem Orchestru BERG | 12. srpna | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Utrpení Panny orleánské - slavný němý film s živým doprovodem Orchestru BERG | 12. srpna


12. srpna ve 20h | Bazilika sv. Jiří na Pražském hradě Orchestr BERG, dirigent: Peter Vrábel Orchestr BERG ve spolupráci se Správou Pražského hradu zpestří pražanům léto mimořádným koncertem v Bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. V pátek 12. srpna uvede toto progresivní těleso pod taktovkou svého šéfdirigenta Petera Vrábela jeden ze svých originálních projektů v charismatickém prostředí Baziliky sv. Jiří na Pražském hradě. Projekci slavného němého filmu Carla Theodora Dreyera Utrpení Panny orleánské z roku 1928 doprovodí sugestivní hudba litevského minimalisty Broniuse Kutavičiuse.

Nenechte si ujít jediné letošní uvedení tohoto projektu v České republice, který jen o pár dnů později Orchestr BERG představí ve Španělsku. Prostor románské Baziliky sv. Jiří navíc jedinečným způsobem koresponduje s tematikou filmu, a to nejen proto, že se jedná o duchovní prostor, ale také díky své architektonické prostotě a čistotě.

Českou premiéru představil Orchestr BERG 31. března 2010 ve spolupráci s festivalem Febiofest, pouhé 4 měsíce po premiéře světové a za osobní účasti skladatele Broniuse Kutavičiuse. Z ohlasů: "byla to včera paráda, lepší než jsem čekal, a to ten film znám" (V.Ř., Praha)
"... [Orchestr BERG] řízený Peterem Vrábelem připravil publiku zážitek ..." (Právo)

video ukázka: http://www.vimeo.com/16243913

VÍCE O FILMU: Slavné Dreyerovo zpracování příběhu o Johance z Arku není typickým historickým velkofilmem. Téměř pomíjí historickou rovinu příběhu a naopak vyzdvihuje dramatický střet moci se vznešenou prostotou nevinné dívky. Mimořádného účinku Dreyer dosáhl neskutečně moderní prací s kamerou, mimo jiné i filmovými záběry detailů - kamera si často všímá třeba jen fragmentů lidské tváře (oko, ústa, nastražené ucho). Působivost snímku stojí i na fascinujícím výkonu představitelky hlavní role Renée Marie Falconetti. Zajímavý je také příběh samotného filmu. Nebýt náhodného nálezu při přestavbě jakéhosi ústavu pro duševně choré u norského hlavního města Oslo v roce 1981, nikdy bychom toto dílo nespatřili tak, jak ho jeho režisér zamýšlel. První i druhý Dreyerův sestřih totiž nešťastnou náhodou shořel. Díky pečlivé práci restaurátorů máme konečně k dispozici původní podobu filmu.

Utrpení Panny orleánské / La Passion de Jeanne d’Arc (režie: Carl Theodor Dreyer)
Francie, 1928, 82 min., čb, němý, s francouzskými, anglickými a českými mezititulky

O NOVÉ HUDBĚ: Výběr hudby k němým filmům vždy představuje oříšek. Kdysi se obvykle poskládala již hotová hudba a taková koláž zněla při promítání. Dnes se trend přiklání k tvorbě nové originální hudby pro celý film, což jeho celkovému vyznění prospívá mnohem lépe.

„Hlavně jsem se chtěl vyhnout eklekticismu. ... Nezničit obraz hudbou.“ Bronius Kutavičius

BRONIUS KUTAVIČIUS (*1932) je nejvýznamnější současný litevský skladatel, průkopník litevského minimalismu ovlivněného svérázným litevským folklórem.

VSTUPENKY: online - www.webticket.cz, infocentrum Pražského hradu – www.hrad.czKontakt:

Eva Kesslová
manažerka & PR
eva@berg.cz
www.berg.cz
604.205.937


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 8. 2011 13:29
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Orchestr BERG (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
ORCHESTR BERG je špičkové těleso, které již více než deset let přínáší svěží vítr na čskou hudební scénu. Uvádí originální a atraktivní projekty s novou hudbou, kterou kombinuje například s divadlem, tancem, filmem, výtvarným uměním... Své posluchače často zve do netradičních prostor. V současné době má na svém kontě již desítky světových premiér a ještě mnohem více českých premiér vynikajících světových autorů. Spolupracuje mimo jiné s Národním divadlem, má na svém kontě velké množství nahrávek pro Český rozhlas.

Zakladatel a umělecký ředitel orchestru, dirigent Peter Vrábel, získal v roce 2010 za svoji práci s Orchestrem BERG cenu České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.