Tradiční krojované hody v Rouchovanech | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Tradiční krojované hody v Rouchovanech


Rouchovany – Přesně na státní svátek a na Den české státnosti 28. září letos připadly v Rouchovanech krojované svatováclavské hody. Ty potrvají do soboty 29. září. Dvanáct párů mladých lidí oblékne horácký kroj, aby držely tradici, která je stará více než sedmdesát let.

Rouchovany patří mezi málo obcí na Vysočině, které každoročně drží hody v krojích. Letos došlo k přesunutí hodů z tradičního víkendu na pátek a sobotu, protože v pátek je státní svátek. Po celé hody bude hrát dechová kapela Túfaranka.
Svatováclavské hody začínají v pátek 28. září v 11.00 slavnostní mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Ve 14.00 půjdou stárci s kapelou k první stárkové, tou je letos Eva Holubářová. V 15.00 půjdou stárci a stárkové s kapelou k rychtě na náměstí, kde budou rychtáře žádat o hodové právo. „Potom se bude tancovat pod májou. Večer bude v sokolovně krojovaná zábava a hrát bude Túfaranka,“ zve rychtář Jaroslav Horký.
V sobotu 29. září budou hody pokračovat, tentokráte se všichni sejdou v 14.00 u první stárkové, tou bude Monika Babková. Od 15.00 bude pokračovat program na náměstí. „Bude se podávat přípitek, rozmarýny a tančit až do večera,“ přibližuje rychtář Horký. Večer pak od osmi hodin budou držet hody v sokolovně ženatí.

Z historie hodů
Z původních čtyř krojů se počet rozrostl v roce 1967 na sedm a od roku 1971 se počet krojů ustálil na současných dvanáct. Kroje se neustále opravují a přešívají.
Hody zřejmě vznikly ze slavnosti dožínek. Po válce je pak udržoval místní divadelní spolek, který také vymyslel hodové paragrafy, které se každý rok čtou pod májou. „Paragrafů je celkem čtrnáct. Než v pátek večer začne zábava a v sobotu odpoledne zavádění, musí si je všichni přítomní včetně stárků vyslechnout,“ popisuje stárková Eva Fruhwirtová a dodává, že v paragrafech je krásně zaznamenané místní nářečí, které můžete slyšet od starších lidí i dnes.


Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
http://www.commservis.com
734 335 909
+420 495 279 247


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 23. 9. 2012 12:25
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.