Tiskneme digitálně fotografie-Méně známý - termosublimační tisk. | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Tiskneme digitálně fotografie-Méně známý - termosublimační tisk.


Na internetu není mnoho článků, které se věnují termosublimačnímu tisku. Přitom tento tisk skýtá neočekávané možnosti tisku fotografií z digitálního fotoaparátu. V tomto článku se nebudeme věnovat termosublimačnímu tisku pro domácí použití, ale spíše profesionálním strojům, které se vyskytují ve fotosběrnách a fotolabech.

V současné době si fotografie můžeme za poměrně vysoké náklady tisknout doma, nebo si zajít do fotosběrny. Běžnou praxí je už i objednání on-line tisku fotografií přes internet například www.centrumfotografie.cz .
Pro potencionálního zákazníka je důležité ověřit informace, jestli pracoviště, které fotografie tiskne je zkalibrované, tedy jestli monitor i media podléhají pravidelné kalibraci, čímž je zaručeno věrné barevné podání a zachování kontrastu. Takto vybavené pracoviště spolu s vyškolenou obsluhou dává garanci spokojeného zákazníka. Zejména v době, kdy firem zajištujících tisk on-line je mnoho, zákazník ztrácí přehled a může být zlámán výsledkem, co po objednání přes internet obdrží. V nedávné době se objevil Projekt společnosti Fomei a.s., který tento problém řeší. Systém řešení, které je pro zákazníky výhodné, se jmenuje Micro Lab a dává zákazníkovi kontrolu nad výstupem. Více na www.microlab.cz, kde je uveden i seznam studií, které tuto technologií využívají i s přesným rozdělením podle krajů.

Jak vlastně termosublimační tisk funguje.

Termosublimační tiskárny nepoužívají barvu, ani práškový toner. Tepelně citlivá folie je nanesená na pásce o šířce papíru. Tepelná tisková hlava vlastně „nažehluje“ folii na speciální papír, do jehož povrchu pigmenty sublimují. Od toho tedy název termosublimační tiskárna. Velkou výhodou je požití takzvané ochranné folie, která zabezpečuje vysokou mechanickou a vodě odolnou vrstvu. Rovněž tato folie působí jako UV ochrana a zabraňuje blednutí výtisku. Zmíněná sublimace barviva do papíru a následné překrytí lakovou vrstvou pak právě způsobuje, že kvalitou předčí klasickou fotografií.
Další nespornou výhodou této technologie je fakt, že není potřeba vždy doporučované 300DPI
Tato tiskárna používá již zmiňovanou technologii zpracovaní na bázi teplotních změn, v jednom bodě je schopna zajistit rozsah teplotu pro 256 barev, tudíž klesá nárok DPI fotografie. Velmi prospěšné řešení pro majitele starších fotoaparátu či doma scanovaných fotografií, které požadované DPI nemají. Na těchto tiskárnách je možno tisknout rozměry fotografií od 9x13 cm až po 20x30 cm. Neběžnější dnes používané rozměry jsou 10x15 cm,15x20 cm a 15x23 cm.

Naše testy tisku a fotografií.
Zajímalo nás tedy jak je to s výsledky v praxi. Nebudeme tu hodnotit subjektivní pocity z 
tisku, který je dle mého názoru vždy perfektní pokud se jedná o zkalibrované pracoviště. Zkusil jsem provést spíše testy typu co opravdu fotografie vydrží. Začneme problémem klasické fotografie, se kterým se každý z nás již setkal „otištěné prsty a další nepříjemnosti ulpívající na fotografii“. Většina zákazníků i já jsem tedy volit způsob tisku mat, kterým se dal tento problém trochu eliminovat. U Termosublimačního tisku mne zarazila možnost tisku super lesk. Zkusil jsem tedy tuto variantu. Vytiskl jsem pár fotografií a nechal je kolovat na dětské oslavě. Fotografie se mi vrátily značně znečištěné. Vzal jsem tedy měkký hadřík a protože fotografie mají ochranou vrstvu již při tisku, prostě jsem je otřel. Toto bylo i nad moje očekávání po skvrnách ani památky. Odpoledne jsem fotografie ukazoval dospělým a nikdo nepoznal v jakém stavu se dostali z dětských ručiček.
Rozhodl jsem se tedy udělat opravdu drastický test této technologie a vytištěnou fotografii, sem nechal pod tekoucí vodou 10 s. Čekal jsem, že fotografie bude zcela nehodnocená, a i tady jsem se mýlil. Fotografii jsem utřel měkkým hadříkem a po zkušebním testu na ní nebylo ani památky. Testů jsem odzkoušel vícero, ale výsledek byl vždy stejný.
Tato technologie opravdu dává velmi kvalitní a opravdu odolné fotografie.

A to nejdůležitější na konec cena fotografie.
Nebudeme tu uvádět ceny fotografii, při domácím tisku kde náklady opravdu stoupají do vysokých částek. Pokud oslovíte fotolab, který tento tisk využívá dozvíte se, že průměrná cena formátu 10x15 cm je někde kolem 5,50 Kč s DPH. Ano cena je vyšší oproti klasické fotografií, která je provedena chemickou cestou, kdy průměrná cena je kolem 2,90 s DPH. Pak tedy stojí za zvážení jestli ušetřit nebo ne. Pro mne je volba jednoduchá rád si připlatím za kvalitu tisku a opravdu maximální ochranu fotografie. Klasický příklad fotek z dovolené mám jich tak 300 v nízkém rozlišení z kompaktu. Můžu zvolit klasický tisk na 2,90 Kč a nechat vytisknout vše. S výsledkem fotografií asi nebudu spokojen. Nízké rozlišení v kombinaci s technologií tisku, se bohužel podepíše na kvalitě fotografií. Nebo zvolím druhou variantu vyberu jen 100 opravdu povedených a nechám vytisknout termosublimačně. Výsledek vás zaručeně ohromí, technologie tisku zajistí perfektní výsledek.
A srovnání ceny 300x 2,90 = 870 za klasický tisk, 100 x 5,50 = 550 Kč.

Volba je na každém z nás.







Kontakt:

Martin Vavris
Jednatel
martin.vavris@mktrades.eu
775987588
461619902


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 3. 2010 10:09
Kategorie: Zábava
Název zdroje: MK TRADES s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Společnost zajišťuje služby, Velkoformátový tisk, Malonákladový tisk, Fotoateliér, Fotoslužby.Grafické reklamní služby.Rámování Laminace.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.