Terapie CO2 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Terapie CO2


Již od nepaměti se lidé snažili provádět léčbu koupelemi v minerálních pramenech. Kysličník uhličitý je látka, která se volně vyskytuje v přírodě a je součástí našeho ovzduší i krve. Při koupelích proniká CO2 do podkoží a formou změny kyselosti prostředí způsobuje zlepšení prokrvení. Na rozdíl od tepelných procedur nezatěžuje organismus zvýšením nároků na metabolismus.

Kysličník uhličitý se již přes tisíc let používá v CO2 koupelích.
CO2 koupele působí příjemným dojmem a povrchové rozšíření cév má blahodárný účinek při snižování krevního tlaku a kardiologických onemocnění. Přínosem je zlepšení prokrvení u pacientů s chronickými poruchami prokrvení u diabetes mellitus. Zde je uplatnění těchto koupelí ale často velmi problematické. Diabetici totiž mají často stádium problémů s poruchami hojení. Při koupelích tak dochází k hygienickým problémům, kdy se drobné kožní poškození velmi pomalu hojí. Proto se našlo velmi jednoduché řešení a to tzv. plynové obálky, přezdívané také jako suché CO2 koupele. Při těchto koupelích, kdy do velkého plastového sáčku naplněného zřídelním CO2 nebo technickým CO2, ponoří pacient celou končetinu. Metoda má dobrý efekt i u varixů.

Koupele CO2 u svalových onemocnění a bolestí zad.
U svalových onemocnění, zejména bolestí zad, se využívají koupele také, ale do svalu se z koupele dostane difuzí jen minimální množství. Většina se krevním podkožním oběhem roznese difusně do celého oběhu. Proto se již v předminulém století, pravděpodobně ve francouzských lázních, rozšířila metoda vstřikovat vřídelní plyn přímo do svalu injekcí. Tím se uvolnilo napětí svalu a došlo k úlevě i bolesti. Pokud se používal nečištěný zřídelní plyn, byla metoda poměrně bolestivá, ale pro vysokou efektivitu byla přesto dost oblíbená. Pokud se používá čištěný zřídelní plyn nebo přímo technický CO2, efekt zůstává a bolestivost po vpichu je přijatelná. Proto se tato metoda po Evropě rychle rozšířila. V minulém století záleželo dosti na tradici a zkušenosti jednotlivých lékařů a uplatnění se zachovalo v některých zemích více a v některých méně.

Díky práci Výzkumného ústavu balneologického v Mariánských Lázních vznikla odborná metodika a vědecky se práce z osmdesátých let prokázala jako velmi efektivní. Ve srovnání s použitím léků a jiných metod byly výsledky překvapivě pozitivní a proto je zřídelní plyn CO2 nedílnou součástí české i evropské balneoterepie.
Napsal: MUDr. Jiří Šmejkal - Lázeňský hotel Pyramida ve Františkových Lázních.

http://www.hotel-pyramida.cz/cs/aktuality-z-frantiskovych-lazni/
Kontakt:

Dalibor Kotek
jednatel
aneri@aneri.cz
www.aneri.cz
602 45 80 45
482 777 777


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 11. 2011 13:11
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Lázeňský hotel Pyramida (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Lázeňský hotel
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.