Talentovaní kytaristé v Kutné Hoře již pošestnácté | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Talentovaní kytaristé v Kutné Hoře již pošestnácté


Kutná Hora, 30. června 2011 Již po šestnácté se v Kutné Hoře sešli nadšení hráči na klasickou kytaru, aby se zúčastnili Mezinárodního bienále interpretační kytarové soutěže s mistrovskými kurzy Kutná Hora. Tato soutěž se koná v Kutné Hoře vždy jednou za dva roky. Letošní ročník věnovaný památce zakladatele soutěže, Jaroslava Kormundy, probíhá ve dnech 28. června až 2. července 2011 pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

Již po šestnácté se v Kutné Hoře sešli nadšení hráči na klasickou kytaru, aby se zúčastnili Mezinárodního bienále interpretační kytarové soutěže s mistrovskými kurzy Kutná Hora. Tato soutěž se koná v Kutné Hoře vždy jednou za dva roky. Letošní ročník věnovaný památce zakladatele soutěže, Jaroslava Kormundy, probíhá ve dnech 28. června až 2. července 2011 pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

Soutěž se v letošním roce těší mimořádnému zájmu účastníků prakticky z celého světa. Přihlásili se studenti a kytaristé nejen z Česka, ale celé Evropy, Asie, Severní a Jižní Ameriky, přičemž řada z nich již získala vynikající mezinárodní pověst a patří k absolutní špičce současné mladé kytarové generace. Počet soutěžících je díky velkému zájmu v letošním roce opět vyšší než v předchozích ročnících.

Motivací pro mladé nadějné umělce je nejen veřejné ocenění, porovnání schopností s jinými hráči, hodnotné finanční a věcné ceny, ale také řada „laureátských“ koncertů na festivalech v České Republice, Polsku, Německu a Rakousku. Mezi cenami najdeme i špičkové koncertní kytary z dílny mistra kytaráře Petra Matouška, mezinárodně velice vyhledávaného stavitele.

Výkony hráčů na kytaru posuzuje porota složená ze světově uznávaných kytaristů a učitelů hry na tento nástroj, kteří se sjeli z různých míst Evropy, aby posoudili výkony soutěžících a následně osobně vedli také mistrovské kurzy, na které se mohou zájemci přihlásit. Předsedou poroty je prof. Štěpán Rak a dalšími členy jsou Alina Gruszka (Polsko), Ján Labant (Slovensko), Thomas Offermann (Německo), Paolo Pergoraro (Itálie), Jens Wagner (Německo) a Brigitte Zaczek (Rakousko).

Pro širokou veřejnost jsou určeny večerní koncerty konané ve Vlašském dvoře, vždy od 19.30 hod., na kterých vystupují současní špičkoví kytaristé a laureáti mezinárodních kytarových soutěží: Sanel Redzić (Bosna a Hercegovina), Andrzej Olewinski (Polsko), Marcin Dylla (Polsko), Paolo Pegoraro (Itálie), Jens Wagner (Německo), Roman Viazovskiy (Ukrajina), Ian Watt (Velká Británie) a Eduard Leata (Rumunsko).

Soutěžící mají možnost zdokonalovat své znalosti na mistrovských kurzech probíhajících paralelně s kytarovou soutěží.

Součástí zahajovacího ceremoniálu bylo i předání ocenění za celoživotní přínos české kytaře prof. Štěpánu Rakovi a vyhlášení ceny „Mladý kytarista roku 2011“.

Další podrobnosti o soutěži naleznete níže nebo na uvedených kontaktech:

www.guitarkutnahora.com
Petr Saidl, Anna Hronová-Lauterbachová
Telefon: +420 603 300 287, +420 737 617 471;
E-mail: teamkutnahora@seznam.cz


________________________________________
Mezinárodní bienále interpretační kytarové soutěže

Myšlenka ustavit a pořádat pravidelnou kytarovou soutěž vzešla koncem 70. let od trojice zakladatelů PhDr. Václava Korbely, CSc. (zakladatel a redaktor časopisu Hudební nástroje, publicista, ředitel tehdejších čs. houslařských soutěží), Milady Lesevové (pedagožka, v letech cca 1975–88 krajská inspektorka Středočeského kraje pro LŠU), Jaroslava Kormundy (1970–91 ředitel LŠU v Lubech, spolupracovník Výzkumného ústavu pedagogického pro LŠU, současně profesor Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích, 1979–80 prof. Konzervatoře v Plzni ).

V roce 1980 se soutěžilo poprvé a tento ročník je dnes počítám jako nultý. Po skončení nultého ročníku bylo rozhodnuto pořádat soutěž jako bienále s cílem povýšit původně národní soutěž na soutěž mezinárodní. Statut mezinárodní soutěže nese od roku 1990, přestože první zahraniční účastníci se přihlásili již v roce 1982

Soutěž má dvě kategorie:
I. kategorie je pro účastníky do 20 let (narození v roce 1991 a později),
II. kategorie je věkově neomezena.

Bienále se mohou zúčastnit jak účastníci aktivní (v ceně účastnického poplatku je zahrnuto startovné, 2 lekce v mistrovských třídách a volný vstup na všechny koncerty), tak pasivní (náslechy v mistrovských třídách a na soutěži, volný vstup na všechny koncerty).

Pro držitele 1., 2. a 3. místa v obou kategoriích je připraveno množství atraktivních cen, například koncertní kytara z dílny mistra kytaráře Petra Matouška. Vítěz II. kategorie obdrží koncertní kytaru „Concert Master Double Top“ v hodnotě 5100 Eur, 2. cena v téže kategorii je koncertní kytara od výše jmenovaného v hodnotě 4400 Eur, vítěz 1. kategorie obdrží koncertní kytaru firmy Hanika v hodnotě 1 900 Eur.

Vítěz II. kategorie dostane navíc příležitost zúčastnit se celé řady koncertních vystoupení na partnerských soutěžích a festivalech: Kutná Hora (CZ), Kytara napříč žánry (CZ), Křivoklát (CZ), Mikulov (CZ), Bremen (D), Heinsberg (D), Rheinbach (D), Rust (A), Vídeň (A), Tychy (PL), Zory (PL).

Další věcné ceny zahrnují kytarová pouzdra firmy IKA a Shuster, struny Pyramid, Savarez a D´Addario, CD a další. Nejlepší český účastník v obou kategoriích získá poukázku na výběr not u Chanterelle Verlag v hodnotě 100 Eur.

Titul „Laureát Mezinárodního bienále interpretační kytarové soutěže s mistrovskými kurzy Kutná Hora 2011“ se přiznává nositeli 1. ceny v I. kategorii a 1. a 2. ceny ve II. kategorii.

Součástí bienále jsou také mistrovské kurzy vedené renomovanými světovými pedagogy: marcin Dylla (PL), Alina Gruszka (PL), Ján Labant (SVK), Thomas Offermann (D), Paolo Pegoraro (I), Petr Saidl (CZ), Roman Viazovskiy (UKR), Jens Wagner (D), Brigitte Zaczek (A).

Soutěž doprovází prodejní výstavy kytar, not, kytarových příslušenství či kytarových termopouzder. Pozvání přijali Chanterelle Verlag (D), Matúš Petrík – firma Musicmania (SVK), IKA - Ing. Jiří Bednář (CZ), Jiří Šubrt – firma Shuster (CZ), Petr Matoušek (CZ), Karl-Heinz Römmich (D), Jan Tuláček (CZ) a firma Hanika Gitarren (D).
Kontakt:

Anna Hronová
technický ředitel projektu Kytara Kutná Hora
teamkutnahora@seznam.cz
www.guitarkutnahora.com


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 7. 2011 8:05
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Kytara Kutná Hora (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
projekt k prezentaci akcí na podporu umění klasické kytary, primárně Mezinárodní bienále interpretační kytarové soutěže Kutná Hora a akce Kytarová noc Kutná Hora.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.