Studie: O Vánocích byl každý druhý e-mail spam | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Studie: O Vánocích byl každý druhý e-mail spam


Praha – V letošním roce, zvláště během vánočních svátků, výrazně narostl počet spamů, které zaplevelují e-mailové schránky firem v České republice i v zahraničí. Aktuální studie společností AutoCont, Fortinet a Skyvera ukázala, že téměř každý druhý e-mail je spam. Nejvíce zamořeny jsou firmy a instituce z oblasti průmyslu, vzdělávání a také veřejný sektor.

„Spam je nevyžádané sdělení, které plní e-mailové schránky. V předmětu mailu bývá nejčastěji označení: jsi online?, Re: Windows 7, Moje nové obrázky, Ahoj zlato. Spamy se týkají ze čtyřiceti sedmi procent oblasti farmacie, ze čtrnácti a půl procenta pohlavního styku a sexu a z deseti a půl procenta pracovních nabídek,“ popisuje výsledky studie Milan Chromý, jeden z předních expertů na IT zabezpečení ze společnosti AutoCont.
Studie ukazuje, že v letošním roce mezi červnem a červencem narostl počet spamů na 77,8 %, což v přepočtu znamená, že každý 1,29tý e-mail je spam. Nejvíce jsou zamořovány firmy pracující v průmyslových odvětvích (80,7 %), dále ve vzdělávání (80,3 %), chemickém a farmaceutickém průmyslu (77,8 %), v IT (77,8 %), veřejném sektoru (77 %) a financích (77 %).


Počet napadených telefonů a počítačů vzrostl o 22 %
V tomto roce výrazně vzrostl počet napadených telefonů a počítačů malwarem (nebezpečný kód). Nárůst oproti loňskému roku je o 22 %. Během jednoho čtvrtletí přibylo šest milionů unikátních vzorků malwaru. Na konci roku jich tak bude sedmdesát pět milionů.
„Z hlediska nabourání a zneužití je nejnáchylnější systém Android. Nejvíce ohrožené jsou aplikace Adobe oproti Microsoftu. Rozdíl mezi počtem napadených produktů je jedna ku čtrnácti tisícům,“ vysvětluje Milan Chromý z AutoContu.

Stoupá počet novoročních přání a také spamů
Během Vánoc a ke konci roku výrazně stoupají počty odeslaných SMS a e-mailů s vánočním a novoročním přáním. Stejně tak se navyšuje počet spamů, které uživatele obtěžuje a zapleveluje jim schránky i telefony.

Oblasti, kterých se spam nejčastěji týká:
Farmacie 47 %
Pohlavní styk, rande 14,5 %
Práce, nabídky 10,5 %
Hodinky, šperky 7,5 %
Nevyžádané dopisy 7,5 %
Kasina, hráčství 3,5 %
Diplomy, vzdělání 2,5 %
Ostatní 2 %

Vysvětlení pojmů:

Malware je program určený k vniknutí nebo poškození počítačového systému. Do této kategorie spadá také spyware.

Spyware je program, který odesílá z počítače data bez vědomí jeho uživatele. Může vykrádat osobní data a odesílat je útočníkovi (hesla, přístupy k bankovním účtům, PINy). Infikovaný počítač může být zneužit pro odesílání nevyžádané pošty (spamu). Spyware se může také projevit zpomalením počítače, přesměrováním domovské stránky, zvýšeným výskytem reklam při surfování na internetu, či stále padajícím Windowsem.

Spam je označení pro nevyžádané sdělení, které se masově šíří po internetu. Název pochází ze značky amerických konzerv „lunchmeatu“ SPAM, které se vyrábí od 30. let 20. století. Tento „lunchmeat“ byl za 2. světové války a také po ní velmi rozšířen. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka. Slovo spam pro nevyžádanou poštu využil v roce 1993 Joel Furr. Inspiroval se svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o lunchmeatu, ve kterém servírka opakuje slovo spam, aby vyjádřila jeho množství v daném jídle, a kde skupina Vikingů zpívá: „Spam. Spam. Spam. Spam.“


Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 12. 2011 10:03
Kategorie: Informační technologie
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.