Starostové se obávají přesunu úředníků. Může dojít ke kolapsu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Starostové se obávají přesunu úředníků. Může dojít ke kolapsu


Od ledna 2012 nebudou sociální dávky vyplácet úředníci sociální odborů na obecních a městských úřadech, ale úřady práce. Dojde totiž k masivnímu přesunu úředníků, který ministerstvo práce a sociální věcí nazývá delimitace. Starostové na jižní Moravě se obávají kolapsu a chaosu na úřadech.

„Starostové neznají klíč, podle kterého se bude přesun provádět a také neví, co budou dělat úředníci, kteří jim zůstanou,“ popisuje současný stav Emil Vařeka z brněnské společnosti Icontio. Mezi starosty i úředníky na jižní Moravě tak panuje silná nervozita. Pokud by mělo dojít k propouštění úředníků, musejí starostové znát výše zmíněné věci co nejdříve.
Obce a města, která vykonávají státní správu, dostali letos o 10% nižší příspěvek na tyto služby. V roce 2012 opět dojde ke snížení. Paradoxní na tom je, že, ani ze strany ministerstva financí není zcela zřejmé, jak se výše příspěvku na výkon státní správy vypočítává. „Jisté je jenom jedno, příspěvky budou nižší a nižší,“ říká Emil Vařeka a doplňuje, že ministerstvo práce a sociálních věcí chtělo městům pomoci, a tak připravilo přesuny úředníků sociální odborů pod úřady práce. Cílem těchto přesunů je tedy ušetření státních peněz na provoz státní správy.
Podle odborníků to však výrazné úspory nepřinese, zároveň úředníci přejdou pod úřad práce pouze formálně a zůstanou pracovat v kancelářích městských úřadů. To přinese městům další komplikace, protože občasné se budou v problémových případech obracet na zástupce samosprávy či vedoucího sociálního odboru. „Lidé si již neuvědomí, že výplatu provádí úřad práce, když úředníci sedí v našich prostorách,“ říká starosta města Boskovice Jaroslav Dohnálek (ODS).

Boskovice: personálně procesní audit úřadům pomáhá
Města na jižní Moravě se tak pouští do personálních auditů. Někteří na to získali dotace z evropské unie, jiné si je hradí ze svého rozpočtu.
Konkrétním příkladem je město Boskovice, které audit provedlo v rámci projektu Efektivní a kvalitní řízení lidských zdrojů Městského úřadu Města Boskovice placeného z Evropské unie. „V únoru letošního roku jsme museli šáhnout ke snížení počtu pracovníků. Audit nám pomohl zmapovat detailně jednotlivé procesy a činnost všech pracovníků. Vedení města chystá od 1. ledna ke schválení další organizační změny na základě doporučení vzešlých z auditu,“ říká starosta Boskovic Dohnálek. Tyto kroky vedou k zefektivnění práce a úsporám především v oblasti mzdových prostředků. „Nevylučuji, že si necháme podobný audit zpracovat i na organizace zřizované městem,“ naznačuje starosta Dohnálek.

Starostové: chceme vědět, kdo co dělá a kolik to stojí
„Starostové chtějí mít na úřadě pořádek a hledají možnosti, jak zmapovat náklady na provoz úřadů po odchodu úředníků a jak efektivně nastavit pracovní procesy, aby mohli ušetřit. Zajímají se o personální a procesní audity na svých úřadech. Od srpna jezdíme po celé Moravě a řešíme konkrétní postupy se starosty,“ přibližuje aktuální situaci na úřadech Jan Blecha ze společnosti Icontio, která se personálními audity zabývá.
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 18. 10. 2011 8:41
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.