Starostové se bouří: města vykonávají práci za stát a úředníky platí ze svého | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Starostové se bouří: města vykonávají práci za stát a úředníky platí ze svého


V letošním roce stát snížil příspěvek městům a obcím, které vykonávají státní správu o deset procent. V návrhu rozpočtu na rok 2012 se tyto peníze pro obce navyšovat nebudou. Města tak platí zvýšené náklady ze svého. Starostové se bouří a hledají možnosti, kde ušetřit. Žďár nad Sázavou bude dokonce podávat ústavní stížnost a chce se tak postavit za desítky měst, které tratí na tom, že vykonávají za stát služby, které si objednal a peníze nedodal.

„Je to velmi těžká situace. Obce a města se snaží hledat úspory mezi svými zaměstnanci, stejně jako to dělají komerční firmy. Personální audit je řešením, kdy je možné opravdu efektivně ušetřit peníze. Každé ušetřené pracovní místo je pouze ve mzdových nákladech asi půl milionu ušetřených korun ročně. Tyto peníze může město investovat do projektů, které jsou pro ni důležité a potřebné,“ popisuje současnou situaci a možné řešení Emil Vařeka ze společnosti Icontio, která se zabývá personálními audity na úřadech po celé republice.
Přenesený výkon státní správy vykonávají trojkové a dvojkové obce. V minulosti přenesl stát některé výkony právě na tyto obce. Jedná se například o vydávání občanských a řidičských průkazů, provoz stavebních a živnostenských úřadů, vedení matrik či výkon státní správy v oblasti životního prostředí

Jeden úředník = dvě stě metrů chodníku
Největší problém je v tom, že starostové nevědí, co přesně jejich úředníci dělají. „Není to tím, že by byl špatný starosta, chyba je v systému,“ říká Emil Vařeka. Personální audit na úřadě přesně zjistí, jak jsou úředníci vytíženi, zda se některá práce nedělá zbytečně dvakrát, vymezí přesnou náplň činnosti jednotlivých úředníků a také zjistí, jak efektivně zaměstnanci využívají software na svých počítačích.
Personální audity na obecních a městských úřadech trvají kolem čtyř měsíců. Efektivní výsledky a úspora peněz se ukáže hned po nastavení změn, které vyplynuly z auditu. „Ušetřením půl úvazku jednoho pracovníka se pokryjí náklady na celý personální audit, takže se nejedná o žádné velké zatížení rozpočtu. Ze zkušeností víme, že prostor pro optimalizaci je ve státní správě vždy minimálně deset procent,“ popisuje Emil Vařeka, který se personálními audity zabývá.


Účelem není vyhazovat zaměstnance
Personální audit může být využit i pro obce s několika úředníky. Hlavní problém těchto obcí je s optimalizací vytíženosti práce pro jednotlivé pracovníky. Cílem v malé obci je rovnoměrně nastavit procesy a rozdělit agendy tak, aby ve stejném počtu pracovníků zvládli více práce.
„V současné době připravujeme audit pro obce s dvěma tisíci obyvateli. Primární cíl není vyhazovat zaměstnance, ale zjistit, jak je možné lépe a efektivněji vykonávat práci na úřadě. A to samozřejmě k úsporám povede,“ přiznává Emil Vařeka.

Brno má o audity zájem
V Brně se na městských částech o personálních auditech hodně hovoří. V současné době probíhá personální audit v městské části Brno – sever a o provedení auditu uvažují také ještě v Bystrci či Králově poli. V Řečkovicích už audit proběhl.
Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 15. 9. 2011 6:52
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.