Sníh a led je pro nevidomé a slabozraké velikou bariérou | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Sníh a led je pro nevidomé a slabozraké velikou bariérou


Škrty v sociální oblasti nejsou jedinou překážkou pro nevidomé V České republice žije víc jak čtvrt milionu lidí se zrakovým postižením a každoroční příchod sněhové nadílky pro ně znamená především velmi velké zhoršení prostorové orientace ve známém terénu. S tím souvisí i řada dalších omezení a nečekaných bariér, které je nutné překonávat. Vítanými pomocníky pro orientaci v terénu jsou kromě průvodců i nejrůznější technické novinky.

„Přestože se situace pro nevidomé a slabozraké v naší republice rok od roku lepší, stále u nás není mnoho míst vůbec, či alespoň dostatečně, vybavených navigačními prvky a informačními systémy, které by nám umožnily značně vyšší míru samostatnosti bez využívání služeb průvodců a pomoci asistentů.“ Říká nevidomý Lukáš Treml z Prahy. „Samostatný pohyb po městě je v okamžiku, kdy napadne větší množství sněhu téměř nemožný. Neodklizený sníh nám blokuje přístup k vodícím liniím, které používáme pro svoji orientaci, tlumí akustické projevy, které běžně vnímáme a podle kterých se orientujeme, navíc tvoří bariéry tam, kde je nečekáme.“ Vysvětluje komplikovanou situaci Lukáš Treml.
Zimní pasti
Sníh a náledí dokážou v okamžiku změnit podmínky a orientační body, které nevidomý člověk nutně potřebuje k samostatnému pohybu ve městě. Proto, aby si dokázal sám zajít nakoupit, na úřad nebo k lékaři musí jít vždy tou samou naučenou trasou, jinak bohužel zabloudí. Ledovka, hromady sněhu nebo rozbředlý sníh mu komplikují nejen orientaci, ale dokonce jej mohou ohrozit i na zdraví.
Akustické majáky
Peníze na asistenční služby se rok od roku snižují a škrty v sociální oblasti jsou stále častějším tématem debat s příslušnými politiky, přesto má i tato situace alespoň dílčí a poměrně nenáročné řešení. „Potřebuje-li se nevidomý či slabozraký člověk dostat na úřad, do zdravotního střediska a podobně, mohou mu být už u vstupu do budovy vydatnými pomocníky tzv. akustické majáky, které ho ubezpečí o tom, že opravdu stojí před těmi správnými dveřmi.“ Uvádí Martina Turpin, ředitelka společnosti Dinasys. Velkou výhodou akustických majáků je jejich dálkové ovládání za pomocí vysílačky, která nejenže bezpečně navede nevidomého ke správným dveřím, ale poskytne mu i základní informace o interiéru budovy. Nevidomý se tak rázem dozví, kde je recepce, výtah, schody, plastické mapy či jiné pro něj důležité orientační body.
Cesty po úřadech a nemocnicích? Labyrint!
Pokud se nevidomý člověk potřeboval dostavit k jednání na úřad nebo zajít na kontrolu do nemocnice, musel se obvykle spolehnout na svého průvodce či na pomoc náhodných kolemjdoucích, a to i ve chvílích, kdy na chodnících zrovna neležely hromady sněhu. Technologický pokrok však přináší nové možnosti, díky nimž se i tato poměrně početná skupina lidí může co nejvíce osamostatnit.
Na ulici jim už nějaký čas pomáhá GPS navigace, ta ovšem v interiérech budov nefunguje. Zde přebírají vůdčí roli zmiňované akustické majáky, nezastupitelným pomocníkem jsou pak plastické mapy s hmatovými popisky v latince a Braillově písmu a velkou pomocí jsou též umělé vodicí linie či jednoduché označení pater budovy na zábradlích schodišť.
Systém akustické navigace slouží všem
„Akustická hlasová navigace však nemusí sloužit výhradně jen nevidomým či slabozrakým. S úspěchem ji lze využít například i pro návštěvníky historických památek, zoologických nebo botanických zahrad, a to v různých jazykových mutacích. Hlasová informace nabídne kromě prostorové navigace i řadu zajímavých témat a velmi snadno zastane roli průvodce po areálu pamětihodnosti.“ Dodává Martina Turpin ze společnosti Dinasys.
Kontakt:

Kateřina Procházková
PR Director
prochazkova@adnotam.cz
www.dinasys.cz
+420 603 905 800


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 1. 2012 11:46
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Ad Notam, s. r. o. (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR agentura, medializace, firemní časopisy na klíč, více na: www.adnotam.cz
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.