Šetřete palivo díky pneumatikám a cestujte autem na dovolenou levněji | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Šetřete palivo díky pneumatikám a cestujte autem na dovolenou levněji


Jízda automobilem je oblíbeným způsobem dopravy za letní dovolenou. Autem cestuje za odpočinkem zhruba každý pátý Čech. Stále rostoucí ceny paliva však mohou prázdninový pobyt značně prodražit. Úspory lze jednoduše docílit díky správným pneumatikám, které jsou podle odborníků zodpovědné za více než 20 % z celkové spotřeby pohonných hmot vozidla. Poradíme vám, jak výběrem a vhodnou péčí o pneumatiky snížit spotřebu paliva na vaší cestě za dovolenou.

Nevhodně zvolené pneumatiky s nedostatečným nahuštěním mohou na každých sto kilometrech zvýšit spotřebu paliva až o 6 dcl. To na trase do Chorvatska a zpět může znamenat zbytečné náklady přes 600 Kč. Navíc vyšší spotřeba benzínu či nafty způsobuje i vyšší produkci emisí CO2. Před prázdninovou cestou je proto dobré zvážit volbu správného obutí.

Tlak v pneumatikách

Podhuštěné pneumatiky výrazně zvyšují valivý odpor, který je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím spotřebu paliva. Pokud tedy máte na svém vozidle nesprávně nahuštěné pneu, očekávejte také vyšší účty za benzín. Například, jestliže tlak v pneumatice klesne jen o desetinu, pak se zvýší spotřeba paliva o 1 %. „Tlak v pneumatice měřte alespoň jednou měsíčně a před každou delší cestou. Správná hodnota tlaku bývá uvedena na sloupku u řidiče, nebo víčku nádrže,“ vysvětlil Vojtěch Schwangmaier, ředitel předního internetového obchodu www.pneumatiky.cz. „Tlak má zároveň vliv na opotřebení plášťů pneu. Například pokles tlaku pouze o 0,3 baru může zkrátit životnost pneumatik o třetinu. Jediná cesta k moři na podhuštěných pneumatikách by mohla vést k jejich zničení,“ doplnil Schwangmaier.

Úzké pneumatiky

Spotřebu paliva je možné snížit také díky volbě užších pneumatik. Obecně se uvádí, že každých 10 milimetrů v rámci šířky pneumatiky, zvyšuje spotřebu pohonných hmot o 0,1 litru. Úzké pneumatiky navíc posilují komfort jízdy, protože tlumí nárazy a mají nižší hlučnost, což oceníte především při dlouhé cestě automobilem do zahraničí. Naopak širší pneumatiky dodávají vozidlu lepší ovladatelnost a zkracují brzdnou dráhu a díky tomu jsou i bezpečnější.

Nízký profil pneumatiky

Dalším faktorem, který má vliv na míru valivého odporu, je profil pneumatiky. Profil uvádí hodnotu výšky bočnice pneumatiky, jinak řečeno profil udává poměr šířky pneumatiky k její výšce. Nižší profil pneumatiky má i nižší valivý odpor a může tedy vést k úspoře paliva. Nenechávejte se však unést touhou po úspoře a vždy vybírejte pouze takové rozměry pneumatik, které jsou uvedeny ve velkém technickém průkaze vozidla. Neschválený rozměr pneumatiky by totiž negativně ovlivnil kvalitu a bezpečnost jízdy. Navíc při použití špatných rozměrů pneu se vozidlo stává nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a jeho majiteli hrozí pokuta.

Ocelové disky pro snížení spotřeby

Ocelové disky sice nezvyšují atraktivitu vozidla, ale jsou pro úsporu paliva mnohem výhodnější než lité disky. Další předností ocelových disků je jejich nižší hmotnost, a právě hmotnost kol má významný vliv na spotřebu benzínu. Jejich nevýhodou je však menší proudění vzduchu a také menší výběr v rozměrové škále. Pro větší průchodnost vzduchu jsou vhodnější lité disky, tento jev umožňuje lepší ochlazování brzdových komponentů a tím snižuje jejich opotřebení a zvyšuje brzdný účinek. Pro úsporu paliva jsou vhodnější disky ocelové, pro bezpečnost, opotřebení brzdných komponentů a estetiky pak disky lité.

Používejte eko pneumatiky

Na trhu roste nabídka pneumatik šetrných k životnímu prostředí. Výrobci tak reagují na všeobecně rostoucí poptávku po zboží, které je v souladu s ochranou přírody. Eko pneumatiky kladou důraz na snížení valivého odporu, omezení škodlivých látek a produkce emisí CO2. Přestože je cena šetrných pneu vyšší než u běžných výrobků, tato investice se vám brzy vrátí právě díky úspoře paliva. „Výrobci představili první eko pneumatiky již před několika lety. První modely však měly horší jízdní vlastnosti. Moderní technologie však dnes umožňují výrobu šetrných pneumatik při zachování maximální kvality,“ sdělil Vojtěch Schwangmaier z e-shopu www.pneumatiky.cz, který nabízí široký sortiment pneu šetrných k životnímu prostředí.
Kontakt:

Petr Lesenský
pr@lesensky.cz
+420774743800


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 7. 2011 19:08
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: Petr Lesenský (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tým odborníků specializujících se na PR, média a marketing.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.