SDÍLÍ TĚLO VAŠE ZAHRÁDKÁŘSKÉ NADŠENÍ? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


SDÍLÍ TĚLO VAŠE ZAHRÁDKÁŘSKÉ NADŠENÍ?


Jarní nápor zahrádkářských prací je rizikový především pro pohybový aparát. Rytí záhonků, sekání trávy a zalévání přináší nejen radost, ale také mozoly a puchýře, bolavé a natažené svaly a vazy, či bolesti zad a kloubů. Téměř dvacet tisíc zahrádkářů si přivodí zdravotní potíže v důsledku nadměrné námahy, jednostranného přetěžování a nepozornosti při pohybu v zahradním terénu.

Země je nízko a když vám záda nedovolí se sehnout, je země ještě níž…
Nevhodná zátěž často poškodí meziobratlovou ploténku, která může utlačit nervové struktury. Důsledkem může být intenzivní bolest vystřelující do končetin. Bolesti zad může vyvolat i prochladnutí.Chystáte-li se na zahradu, dobře se oblečte, abyste neprochladli a zároveň se příliš nepotili. Jistě nad tím mávnete rukou – jste přece dospělí, ale i tak zdánlivá banalita jako oblečení může způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Nedělejte hodiny a hodiny stále stejné pohyby, ale střídejte různé práce. Zvedejte se opatrně. Přestaňte pracovat, jakmile se ozve bolest. A hlavně, nepracujte fyzicky zpočátku déle než dvě hodiny denně. Je vhodné vyvarovat se nevhodné pracovní polohy v předklonu. Zásadně z předklonu nezdvihejte břemena, raději k tomu využijte své dolní končetiny – nakročte si, podřepněte, využijte opory o horní končetinu a podobně.

Zahrádkaření - záliba na celý život
Práce na zahradě by měla zůstat potěšením i v době, kdy už začínáte cítit některé zdravotní problémy. Snadněji si například při střihání stromů můžete vysloužit "tenisové lokty", nebo při okopávání záhonu bolesti zad. Lepší je si kleknout, jak jen to je možné, vyhnete se dalším nepříjemným potížím. Pokud trpíte artrózou kolenních kloubů nepracujte ve dřepu. Jestli míváte závratě, pak není vhodné lézt na žebřík, ani příliš zaklánět hlavu. V případě, že máte osteoporózu, určitě vám prospěje pohyb, ale práce na zahradě je pro vás vhodná za předpokladu, že budete měnit často polohy a vyloučíte namáhavou práci. Trpíte na varixy? Noste vždycky dlouhé kalhoty, abyste se vyhnuli škrábnutí trnem nebo větví. Vyhněte se dlouhodobému stání a dávejte si nohy do zvýšené polohy.
Pozor na natažení svalů
Mírné natažení vede k pocitu ztuhlosti a bolesti svalu, která trvá i několik dnů. Při středně těžkém natažení je ztuhlost svalu i bolest větší a navíc je doprovázena otokem a krevními podlitinami. Potíže mohou přetrvávat až tři týdny. Při závažnějším natažení navštivte lékaře. Je-li bolest důsledkem nadměrného a opakovaného přetažení, musíte dát svalstvu oddech a vyhnout se činnosti, jež ji může zesílit. Většina lidí při akutní bolesti svalů nebo kloubů sahá po lécích - řeší tak důsledek, ne příčinu a navíc zatěžuje ledviny a játra. A jak si od bolesti pomůžete sami? Na postižené místo přiložte studený obklad, abyste zabránili otoku. Analgetika mohou pomoci při úlevě od bolesti a současnému potlačení zánětu, ovšem neměli byste to s jejich žíváním přehánět. Je mnohem lepší aplikovat na postižené místa gel, který analgetika obsahuje, například osvědčený Dolgit gel - velmi dobře se vstřebává a jeho účinná látka Ibuprofen proniká kůží přímo do centra bolesti a přinese vám úlevu už po dvaceti minutách. A jak ho nejlépe aplikovat? Najděte si pohodlnou polohu a bolestivé místo jemně promasírujte, aby se prokrvilo. Pak se gel lépe vstřebá. Neměli byste jej však užívat déle než týden. Pouze lékař ho může doporučit k léčbě chronických stavů pohybového ústrojí, například u zánětlivých revmatických onemocnění kloubů a páteře, šlach, či při ztuhlosti ramene.
A ještě něco: pokud máte natažené svaly, místo koupele ve vaně volte rychlou sprchu a dopřejte si „suché teplo“. Pravidelně prováděná masáž se zpravidla také nemine účinkem ani poté, co akutní bolest pomine. K tomu jsou vhodné kaštanové fytoemulze, které velmi dobře prokrvují a působí protizánětlivě. Rozhodující je, jak hluboko je problém zakořeněn, jaká je doba jeho trvání, a také jak dalece se opravdu chcete problému zbavit. Nejdůležitější je soustředit se na prevenci a nespoléhat se pouze na potlačení už vzniklé bolesti.
Jak předejít bolestem a zraněním při zahradničení?
Většině potíží, na jejichž zotavení jsou potřeba i týdny, se přitom dá snadno předejít. Stačí práci přizpůsobit aktuálnímu stavu, dobře si vybrat nářadí a nepracovat příliš dlouho, zejména v namáhavějších polohách. Než začnete, pořádně si protáhněte a zahřejete svaly. Jak? Postavte se zády ke zdi tak, aby vaše chodidla byla asi dvacet centimetrů od stěny. Posaďte se na „imaginární stoličku“, kolena neohýbejte ve větším úhlu než 90°. Chodidla držte na zemi a vydržte tak 15 až 30 sekund. Pak se postavte a dejte si půl minuty pauzu. Opakujte třikrát. Vestoje se provádí i další cvičení. Dejte chodidla k sobě a zpevněte tělo. Zhoupněte se na špičky a držte deset vteřin. Vraťte se do výchozí polohy a zhoupněte se vlastní vahou dozadu, tělo držte pevně a vydržte. Nakonec zvedněte prsty nohou a vydržte opět 10 vteřin. Opakujte čtyřikrát. Protahovat svaly můžete i vsedě. Posaďte se na židli, zvedněte nohy mírně od země a provádějte pohyby, jako kdybyste jeli na kole. Počítejte do deseti a přitom „šlapejte“ dopředu, pak si chvíli odpočiňte a na dalších deset „šlapejte“ pozpátku. Pružnost u rukou se zvyšuje hlavně u ramenního kloubu. Začněte tím, že točíte jednou rukou dopředu a potom dozadu. Kruhy opakujte i druhou rukou. Pak vždy jednu ruku předpažte, druhou jí uchopte za loket a snažte se jí nataženou přitáhnout k trupu. Ruce lze obdobným způsobem tlačit lehce pokrčené za hlavu. Nezapomeňte na zápěstí a prsty.

Lze potíže s klouby a svaly ovlivnit i stravou?
Především je dobré vědět, že i když se stravujete zdravě, nemůžete do těla dostat všechny látky, které ovlivňují pohybový aparát. Určitě je vhodná vyvážená strava, zejména bohatá na hořčík a vápník. Můžete rovněž uvažovat o užívání želatiny, či jiných potravinových doplňků, které podporují správný stav kostí a kloubů. Především tehdy, patříte-li do rizikové skupiny, jež má v rodinné anamnéze problémy s kostmi a klouby, a rovněž v počátečním stádiu léčby. V pokročilejších stadiích již tyto preparáty příliš nepomohou. Pochopitelně je vhodné omezit sůl a dostatečně pít.
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 9. 6. 2011 11:48
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Promed (NEověřený zdroj [?])
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.