Rudolf Steiner a současné umění (16. 6. – 12. 9. 2011) | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Rudolf Steiner a současné umění (16. 6. – 12. 9. 2011)


Výstava v Centru současného umění DOX představí svět univerzalistických idejí rakouského filozofa Rudolfa Steinera prostřednictvím tvorby současných umělců ze sedmi evropských zemí. Projekt zahrnující sochy, malby, objekty, video projekce a instalace umělců, k nimž patří Joseph Beuys, Mario Merz, Anish Kapoor či Jan Albers nabídne jedinečnou možnost nově interpretovat Steinerovu výjimečnou osobnost a dílo.

Výstava poukazuje na důležitost hledání duchovního významu ve světě, jehož ekonomické a ekologické systémy jsou ve stavu permanentního ohrožení. Steinerova filozofie a univerzalistický pohled na svět, které již dříve inspirovaly významné umělecké osobnosti, jako byl Vasilij Kandinsky či Piet Mondrian, nabízí v tomto kontextu významný impuls.

V rámci projektu, který představí Centrum současného umění DOX, se poprvé střetávají umělci, kteří dosud rozvíjeli své vlastní projekty nezávisle na anthroposofickém kontextu. Jsou to Jan Albers, Meris Angioletti, Joseph Beuys, Tony Cragg, Olafur Eliasson, Helmut Federle, Manuel Graf, Mario Merz, Anish Kapoor, Carsten Nicolai, Simon Dybbroe Møller a Giuseppe Penone. Výstava, jejíž koncept připravilo Kunstmuseum Wolfsburg ve spolupráci s Kunstmuseem Stuttgart, není přehlídkou uměleckých důsledků Steinerova vlivu, ale spíše nabízí nový interpretační rámec Steinerových myšlenek a vizí.

Prezentace projektu v Praze, připravená centrem DOX, přihlíží k domácímu kontextu zařazením tvorby Karla Malicha a dále doplňkovou expozicí „Myslet bez konce: Rudolf Steiner inspirací“, která reflektuje recepci Steinerova díla v Čechách. Steiner je na výstavě zastoupen výběrem svých kreseb.

Současně s pražskou výstavou bude v Muzeu užitého umění (MAK) ve Vídni probíhat výstava „Rudolf Steiner - Alchymie všedního dne“, která prostřednictvím archivních dokumentů, původního nábytku, filmů a architektonických modelů mapuje Steinerovu rozmanitou činnost. Tato expozice, kterou připravilo Vitra Design Museum ve spolupráci s Museem Wolfsburg a Kunstmuseem Stuttgart, doprovázela výstavu Rudolf Steiner a současné umění ve Wolfsburgu a Stuttgartu a bude otevřena od 22. června do 25. září 2011.

Rudolf Steiner je považován za jednoho z nejvlivnějších a zároveň nejkontroverznějších myslitelů 20. století. Jako filosof, architekt, sociolog, humanista a zakladatel antroposofie, duchovní vědy, která se snaží spojovat poznatky moderní vědy s otázkami duchovního světa, svou činností zasáhl do celé řady oborů od filosofie, přes pedagogiku až po medicínu. Mezi jeho nejznámější počiny patří založení sítě waldorfských škol. V rámci své přednáškové činnosti pobýval Rudolf Steiner v rozmezí let 1906 – 1924 několikrát i v Praze, kde se setkal mimo jiné i s Albertem Einsteinem, Maxem Brodem a Franzem Kafkou.

Doprovodný program:

V rámci výstavy pořádá Centrum současného umění DOX široké spektrum atraktivních doprovodných a vzdělávacích programů - panelové diskuze, besedy, hudebně-taneční performance či komentované prohlídky „steinerovskou“ Prahou. Cyklus uzavře 4. 9. 2011 celodenní konference diskutující odkaz a témata spojená s osobností a filozofií Rudolfa Steinera.

Více na www.dox.cz

Partneři výstavy:
Časopis Regenerace, Anthroposofická společnost, Prager Zeitung

Partneři centra DOX:
Zdeněk Bakala, Hlavní město Praha, TECHO, a.s., Premiant City Tour s.r.o., Poster Infinity s.r.o.
Program centra DOX se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Mediální partneři centra DOX:
Hospodářské noviny, Prague Events CalendarKONTAKTY:

Centrum současného umění DOX

Adresa kanceláře
Osadní 34, 170 00 Praha 7
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7
www.dox.cz
www.facebook.com/DOXPrague.cz


Kontakt pro novináře

Mediareport, s.r.o.
www.mediareport.cz
Terezie Kaslová
T: +420 603 551 372
E: kaslova@mediareport.cz
Kontakt:

Anna Fibichová
asistentka
fibichova@mediareport.cz
mediareport.cz
736 488 741
222 940 014


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 6. 2011 15:02
Kategorie: Kultura
Název zdroje: MediaReport s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR agentura
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.