
Tisková zpráva
Romské děti z Dobré Vody nadchlo cirkusové vystoupení
Plzeň / Toužim – Dobrá Voda - Tři desítky dětí v doprovodu svých maminek včera 8. dubna cestovalo do Plzně na odpolední vystoupení cirkusu Busch-Roland. Volné vstupenky získalo občanské sdružení Český západ, působící v romské komunitě v Dobré Vodě a okolí, od plzeňského volného spolku PATIV a díky vstřícnosti vedení cirkusu. Děti, z nichž většina byla v cirkusu vůbec poprvé, dvouhodinové vystoupení plné legrace a napětí nadchlo.
„Hezké bylo, že cesta do cirkusu připadla zrovna na středu 8. dubna, který se slaví od roku 1990 jako mezinárodní den Romů. Mohli jsme tak alespoň romským dětem z Dobré Vody v tento den udělat radost,“ vysvětluje Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu. „Naše velké poděkování tedy patří nejen Kláře Berkyové z našeho sdružení, která vše organizačně zajišťovala, ale hlavně lidem z plzeňského spolku PATIV. Ti s nápadem přišli a od vedení cirkusu získali tisícovku volných vstupenek pro děti, kteří by se jinak na podobnou akci jen stěží dostaly,“ doplňuje Jana Kosová. Doprava do cirkusu byla financována ze zdrojů EU - programu Transition Facility v rámci projektu Překonat hranice, který mimo jiné podporuje společné výlety dětí s rodiči.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 9. 4. 2009 11:14
Kategorie: Zábava
Název zdroje: Český západ o.s. (NEověřený zdroj [?])
Kategorie: Zábava
Název zdroje: Český západ o.s. (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi (Karlovarský kraj) od roku 2002. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi (Karlovarský kraj) od roku 2002. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti.