REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY 2012 | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY 2012


Zuzana Michnová vystoupí v Městské knihovně v Praze ve čtvrtek 23. února v 19,30 h.

Letošní ročník koncertního cyklu Rebelující dámy české hudby zahájí zpěvačka a skladatelka Zuzana Michnová, která k rebelujícím dámám českého folku a folkrocku patří již od počátku 70. let.

Původně chtěla být malířkou nebo herečkou. Malířství zůstalo její velkou zálibou dodnes a v několika českých filmech si zahrála menší role. Hlavní roli v jejím životě však hraje muzika. V roce 1971 vytvořila s banjistou a zpěvákem Jiřím Jeřábkem folkové duo, které vzápětí rozšířil na trio vynikající bluesově cítící kytarista, zpěvák a hráč na foukací harmoniku Petr Kalandra. V roce 1973 nahradil Jeřábka invenční autor, kytarista a zpěvák Oskar Petr a soubor s názvem Marsyas byl na světě. Po emigraci Oskara Petra hráli v Marsyas od konce 70. let Pavel Skála a Jiří Vondráček, kterého později nahradil Jaroslav Olin Nejezchleba. V polovině 80. let Zuzana Michnová zdařile vybočila i mimo Marsyas a natočila ve spolupráci s kytaristou a skladatelem Michalem Pavlíčkem svůj sólový projekt Rány. V 90. letech přišla mateřská pauza, pak producentské a manažerské aktivity. V novém tisíciletí se opět začala objevovat před mikrofonem. Nedávno se spojila s Oskarem Petrem a společně s kapelou Petr Kalandra Memory Band se rozhodli navázat na tradici Marsyas. Na svých vystoupeních představují průřez tvorbou všech tří původních protagonistů této legendární kapely. V loňském roce vyrazili na velké turné po celé republice a další koncertní činnost plánují i na letošní rok. Oskar Petr zpívá své nejznámější skladby jako Zmrzlinář či Karolína a Zuzana Michnová vzpomíná na písně S Louisem, Marsyas a Apollón nebo Země Bójů. Její výrazný sytý hlas je do bohatých harmonických souzvuků i do průrazných sólových melodií. Její frázování rytmů a rýmů hladce klouže nad hudebním doprovodem jak ladné a zároveň energické tahy štětcem po plátně. Sestavu doplňuje mostecký zpěvák, skladatel a textař Míra Kuželka, který zdařile interpretuje písně Petra Kalandry. Všichni pak spolu zpívají Břímě, Hrnek, Dopisy, Solnej Sloup a další slavné pecky. Přijďte si zavzpomínat na chvíle, kdy jsme díky Marsyas brali život Jen tak a V přítmí jsme hledali Kousek přízně. Zuzaně to stále zpívá velmi dobře.

Program IX. ročníku cyklu Rebelující dámy české hudby:
23. února 2012 Zuzana Michnová, Oskar Petr a Petr Kalandra Memory Band
22. března 2012 Ida Kelarová & Jazz Famelija
19. dubna 2012 Bára Hrzánová & Condurango
17. května 2012 Lucia Šoralová a La Alma, host: Michal Horáček
Koncerty probíhají ve Velkém sále Městské knihovny v Praze, vždy od 19.30 hod.

Cyklus koncertů REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY vznikl ve spolupráci umělecké agentury Taktika Muzika s Městskou knihovnou v Praze. Koná se každoročně ve Velkém sále Městské knihovny v Praze, letos proběhne již devátý ročník. Od roku 2010 probíhají koncerty i v dalších městech České republiky. Zatím se s cyklem seznámili návštěvníci v Litoměřicích, Benešově a Českých Budějovicích. Dalším dějištěm koncertů bude od letošního roku Kulturní centrum Vratislavice 101010 v Liberci. Cílem projektu je představit kultivovanému publiku současnou tvář ženské hudební scény nejrůznějších žánrů a popularizovat tak tvorbu více či méně známých ženských hudebních osobností. Projekt se též snaží zasadit českou současnou hudbu do kontextu hudby zahraniční a prezentovat jejich vzájemné prolínání či originální syntézu. Ke koncertování jsou zvány české umělkyně žijící v zahraničí (Marta Töpferová) či naopak zástupci jiných národnostních menšin a cizinky žijící u nás (Tonya Graves, Suí Vesan, Al-Yaman, Ridina Ahmed, Tara Fuki a další).

Cyklus se soustředí také na popularizaci tvorby začínajících interpretek. Po boku zavedených kolegyň vystoupila např. talentovaná zpěvačka Tereza Staňková s kapelou Techtle Mechtle či šansoniérka Ema Márová. V rámci projektu se již představila celá řada vynikajících umělkyň, například Lenka Dusilová, Radůza, Vladivojna La Chia, Kaprálová kvartet, Lenka Filipová, Iva Bittová, Vesna Vaško Cáceres, Pavla Kapitánová, Alice Bauer, Pavla Milcová, Jana Kratochvílová, Ester Kočičková a mnoho dalších.

Dramaturgem přehlídky je muzikolog Aleš Opekar, vedoucí redakce jazzové a populární hudby stanice Český rozhlas 3 – Vltava, autor mnoha knih o hudbě a také spoluautor dokumentárního seriálu „Bigbít“, mapujícího počátky rockové hudby v bývalém Československu.
Na projektu spolupracuje i Hudební oddělení Městské knihovny, které propaguje cyklus mezi čtenáři. Cílovou skupinou jsou především studenti středních a vysokých škol a tradiční návštěvníci kulturních programů Městské knihovny v Praze, které zajímá soudobá česká hudební kultura v širším společenském kontextu. Koncerty však hojně navštěvují i rodiny s dětmii, kterým vyhovuje klidné a čisté prostředí knihovny a také přijatelné vstupné. Část vstupenek vždy agentura věnuje zdravotně postiženým spoluobčanům a nadacím podporujícím seniory.

Mediálními partnery projektu jsou tradičně Český rozhlas 3 – stanice Vltava a Radio BEAT.

Předprodej vstupenek za 250,- až 280,- Kč v síti TICKETPRO, TICKETPORTAL
a POKLADNĚ MĚSTSKÉ KNIHOVNY, Mariánské nám. 1, Praha 1, tel.: 222 113 377, 222 113 425

Pokud máte zájem o další informace či fotografie, prosím kontaktujte:
Ivana Barková, Taktika Muzika, tel.: 724 55 99 65, ivana.barkova@taktika-muzika.cz

www.taktika-muzika.cz, www.mlp.cz

facebook: Taktika Muzika, Rebelující dámy české hudby
Kontakt:

Lída Nečásková
lida@exvoto.cz
www.exvoto.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 8. 2. 2012 10:55
Kategorie: Kultura
Název zdroje: ex voto, spol. s r. o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Poskytování komplexní PR klientům a jednotlivým projektům. Návrhy a realizace PR kampaní, vztahy s médii, reklamní a produkční práce.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.