
Tisková zpráva
Projekt proti odlivu mozků z ČR
Praha, 28. srpna 2008 – Čtyři z pěti postgraduálních studentů (Ph.D.) 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtějí pokračovat ve vědecké kariéře, ale řada z nich uvažuje o zahraničí. Toto řešil dvouletý projekt 1. lékařské fakulty, americké biotechnologické společnosti Genzyme a zájmového sdružení pro řízení projektů Říp financovaný Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a rozpočtem hlavního města Prahy. V rámci projektu vznikly čtyři na sebe navazující výukové moduly pro vzdělávání a přípravu postgraduálních studentů na 1. LF UK, které budou zahájeny se začátkem letošního akademického roku.
Projekt s názvem „Vývoj a ověření programů dalšího vzdělávání a kariérního uplatnění postgraduálních studentů v oblasti aplikovaných biotechnologií“ řešil možnost, jak zabránit takzvanému brain-drain efektu (neboli odlivu mozků) u absolventů postgraduálního studia. Studenti v rámci projektu řešili vědecké úkoly a získávali poznatky o zakládání a financování výzkumných inovativních společností (tzv. spin-off společností) jako efektivních nástrojů pro uvedení výsledků vědeckého výzkumu do léčebné praxe.
Uvedený projekt spolu s partnerským projektem „Zavedení pregraduálního studijního programu Molekulární medicína v teorii a v praxi biotechnologické společnosti“ připravil výukový program, který vedle medicínských témat seznamuje studenty s možností komercializací výsledků výzkumu, s ochranou duševního vlastnictví, vývojem farmaceutik, a probíhal rovněž od 1. září 2006 a byl financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a rozpočtem hlavního města Prahy.
„Během úvodní části programu bylo zjištěno, že čtyři z pěti účastníků chtějí pokračovat ve vědecké kariéře, ale kvůli lepšímu zázemí pro výzkum by raději odešli do zahraničí. Mají odstup od podnikání a i nedostatečné povědomí o možnostech podnikání, které využívá výsledky výzkumu. Důkazem toho je, že 76 % z nich se dosud nesetkalo s termínem „spin-off společnost“. Na druhé straně se ukázalo, že studenti jsou zvyklí soutěžit o finanční prostředky z různých grantových schémat, jsou ochotni otevřeně sdělovat své názory a za motivující považují možnost založení spin-off společnosti se záměrem uplatnit se v komerčním sektoru,“ řekl vedoucí projektu Mgr. Jiří Valach.
V průběhu programu navštívili studenti nově otevřenou výrobní linku společnosti Genzyme, kde získali informace o tom, jak funguje biotechnologická společnost. Studenti měli po celou dobu přístup k zahraničním materiálům o spin-off a start-up společnostech. Absolvovali komplexní kurz (tzn. teoretický a praktický) o jejich zakládání a kurz komunikačních a prezentačních dovedností. Vyzkoušeli si také simulační hru k procvičení základních marketingových dovedností.
Výukové moduly na 1. LF UK od akademického roku 2008/09
- Laboratorní kurz molekulární medicíny, ve kterém si postgraduální studenti vyzkoušejí své schopnosti přednášet a vzdělávat své kolegy, které jsou klíčové pro jejich další akademickou kariéru.
- Kurz založený na e-learningových metodách se věnuje tématu transferu výsledků výzkumu do komerční sféry a nabízí získání užitečných dovedností, např. jak založit spin-off společnost nebo jak komerčně využít výsledky vědy a výzkumu.
- Simulační hra k seznámení studentů se základními a pokročilými metodami marketingu a k ověření marketingových dovedností studentů.
- Kurz prezentačních a komunikačních dovedností, v jehož rámci se mohou studenti zdokonalit ve vyjednávání, sebeprosazení a osvojí si pravidla prezentace.
Slovník:
Spin-off společnost
Zcela volně vyloženo, spin-off (někdy také spin-out) je právnická osoba, entita obecně, která vznikla fyzickým nebo intelektuálním vyčleněním z většího celku. Podle mateřské instituce se povaha spin-offu liší. V České republice jsou nejčastější spin-off firmy z komerčních firem. Na druhé straně se zatím nedostává spin-off společností, které vznikly odštěpením od univerzity, výzkumného ústavu nebo akademie věd se záměrem komercializovat výsledky výzkumu a vývoje.
(zdroj: www.inovace.cz)
Brain-drain – odliv mozků
Trvalá a jednosměrná migrace kvalifikované pracovní síly do zahraničí, která může brzdit nebo ohrožovat ekonomiku země. Ztráty způsobené odlivem lidského kapitálu do zahraničí mohou být v některých případech vyváženy rostoucí motivací ke studiu.
(zdroj: www.socioweb.cz)
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 28. 8. 2008 18:28
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze (NEověřený zdroj [?])
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze (NEověřený zdroj [?])