Přidejte se k veřejné sbírce na pomoc sirotkům v Etiopii | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Přidejte se k veřejné sbírce na pomoc sirotkům v Etiopii


Ještě dva týdny do Velikonočního pondělí bude otevřena veřejná sbírka na podporu etiopských žen pečujících o sirotky, oběti epidemie AIDS. Charitativní projekt vyhlásila Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové pomoci pod mottem „stavíme lidi na nohy“.

Již od roku 2008 podporuje DČCE sirotky a jejich živitele v nejchudších oblastech v Bahir Dar v Etiopii. V rozvojovém programu jsou zapojené děti, jejichž otec či oba rodiče zemřeli na AIDS a rodiny se tak dostávají na samou hranici možnosti přežití. Podpora umožňuje ženám, které o sirotky pečují, začít s drobným podnikáním pro zajištění základní obživy dětem. Hodnocení dosavadního průběhu projektu je jednoznačně pozitivní a DČCE se proto rozhodla jej nadále významně podporovat.

SHRNUTÍ PROJEKTU
Cílem projektu v Bahir Dar je poskytnout zdravotní péči, stravu, vzdělání, oblečení a psychologickou podporu nejvíce potřebným sirotkům tak, aby z nich vyrostli soběstační dospělí lidé.

Projekt stojí na moderním přístupu, který maximálně využívá stávající pozitivní rodinné vazby: Nezakládá sirotčince ani ústavy, ale hledá sirotkům pěstounské rodiny, které by se jich ujaly. Vdovám, jež zůstaly samy s dětmi nebo si cizí děti osvojily do pěstounské péče, pomáhá postavit se na nohy, zajistit si vlastními silami skromné živobytí a dětem školní vzdělání. Program tak povzbuzuje místní sociálně nejslabší lidi, aby se o sebe s nezbytnou počáteční podporou dokázali sami postarat.

Jak projekt funguje, popisuje Jan Dus, ředitel střediska humanitární a rozvojové pomoci DČCE:

„Sbírky zaměstnanců Diakonie ČCE, které do Etiopie každoročně posíláme, směřují na budování drobného podnikání žen v nejvíce postižených oblastech. Pomáhají vdovám, jež se úmrtím manžela ocitly bez prostředků, založit si vlastní drobnou živnost. Podmínkou pro přijetí do programu je fakt, že rodina byla místní samosprávou vyhodnocena jako ‚nejchudší z chudých‘ a jeden z rodičů (eventuálně i dětí) je HIV pozitivní. Musím říci, že mne nadchlo, jak úsporně a efektivně tento systém funguje. Jen 5000 birrů (= něco málo přes 5000 Kč) naší partnerské organizaci DASSC stačí, aby pomohla vdově nastartovat živnost. Prvních 1000 birrů použijí na zorganizování kursu základních dovedností, při kterém ženě přímo v jejím prostředí pomohou rozmyslet, čím by se mohla živit. Často to bývá chov ovcí, koz nebo slepic, prodej ovoce, zeleniny nebo obilí na trhu, pečení placek či malý obchůdek. Zbývajících 4000 birrů uloží ženě na konto v bance. Tyto peníze jsou přímo určeny na rozvoj její živnosti. Žena si z nich nakoupí zvířata či zboží do začátku, váhy nebo pícku. Pak už je to na ní. První tři měsíce má žena ‚finanční prázdniny‘, od čtvrtého měsíce si však musí začít spořit (alespoň 20 birrů měsíčně). Některé ženy, které jsme navštívili, do projektu vstoupily nedávno, jiné již před několika lety. Byla radost vidět, co se jim podařilo z pouhých pár korun vybudovat. Byly náležitě hrdé na to, jak z prvních pár ovcí, které od nás dostaly, už dnes mají stádečko, k tomu kozy a slepice. To nejpodstatnější však je, že sirotci, o které pečují, mají co jíst, chodí do školy a nežebrají na ulici.“

Projekt je organizován spolu s diakonií etiopské evangelické církve a samosprávou (DASCC).

VEŘEJNÁ I TRADIČNÍ ZAMĚSTNANECKÁ SBÍRKA
Na podporu projektu v Bahir Dar pořádá DČCE každý rok sbírku mezi svými zaměstnanci. Tentokrát se DČCE rozhodla vyhlásit také veřejnou sbírku, do které se může zapojit také nejširší veřejnost. Sbírka probíhá od 22. února 2012 do konce Velikonoc.

Svůj příspěvek můžete posílat na sbírkový účet 9371 9371/0300. Výtěžek je věnován na přímou podporu etiopských sirotků.Kontakt:

Mgr. Vendula Kodetová
PR senior manager
kodetova@diakonie.cz
www.diakonie.cz
739 244 788


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 3. 2012 12:11
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Diakonie ČCE (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
DČCE je jednou z největších neziskových organizací v ČR (obnovená činnost již od r. 1989). Celorepublikově poskytuje sociálně zdravotní a vzdělávací služby a občanskou pomoc – denně v přímé péči pomáhá tisícům klientů v nepříznivých životních situacích – od rané péče, pomoci rodinám s dětmi s postižením, přes provoz nízkoprahů, azylových domů, chráněných dílen atp. až po seniorská zařízení či hospic pro umírající.

>> Diakonie ČCE poskytuje služby ve více než 110 zařízeních po republice (střediska, speciální školy). Pracuje zde přes 1500 zaměstnanců a 1000 dobrovolníků. Diakonie ČCE nabízí 126 registrovaných sociálních služeb.

>> Péče a podpora poskytovaná v zařízeních Diakonie směřuje k tomu, aby lidé, kteří ji využívají, mohli žít v co největší míře svým běžným a důstojným způsobem života.


>> Principy a hodnoty DČCE:

- pomoc všem lidem bez ohledu na vyznání;
- podpora rodinného prostředí se zachovanými vazbami;
- respekt potřebám jednotlivců;

>> Projekty:

- humanitární pomoc;
- pomoc cizincům v nouzi;
- LifeTool – poradna v oblasti asistivních technologií a komunikačních pomůcek;
- Diakonie pro Afriku – pomoc sirotkům;
- Ne-Násilí; Bydlení seniorů etc.


>> www.diakonie.cz <<
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.