Premiér: Uspořádáme v Německu diskusi o dostavbě Temelína | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Premiér: Uspořádáme v Německu diskusi o dostavbě Temelína


Bezpečnost jaderných elektráren je prvořadou prioritou, řekl premiér Petr Nečas po setkání s předsedou vlády Bavorska Horstem Seehoferem.

„Česká republika naprosto respektuje rozhodnutí Německé spolkové republiky odstoupit od jaderné energetiky. Na druhé straně očekáváme stejný respekt vůči českému rozhodnutí pokračovat v programu jaderné energetiky,“ řekl premiér Petr Nečas v Kramářově vile po jednání s předsedou Spolkové rady a ministerským předsedou Svobodného státu Bavorsko.

Pro vládu České republiky je bezpečnost provozu jaderných elektráren prvořadou prioritou a výrazem zodpovědnosti nejenom vůči vlastním občanům, ale i vůči sousedům a přátelům. „Chceme mít v této věci transparentní a velmi čitelnou politiku a to byl taky důvod, proč jsem dnes pana ministerského předsedu Seehofera informoval, že jsem paní spolkové kancléřce nabídl možnost uspořádat v Německu veřejnou diskusi k projektu dostavby jaderné elektrárny Temelín. Skutečně nemáme co skrývat,“ dodal premiér Petr Nečas.

Německo podle Horsta Seehofera respektuje rozhodnutí české vlády pokračovat v jaderné energetice. „Jsme také vděčni, že se Česká republika rozhodla postupovat v tomto procesu velmi transparentně, děkujeme vám dále za nabídku, že budete zevrubně informovat německou stranu, i když vás k tomu žádný evropský předpis nenutí. Rádi tuto nabídku využíváme,“ řekl premiér Bavorska Horst Seehofer.

„Česká republika má velmi vysoký zájem na bezpečnosti provozu jaderných elektráren, premiér Petr Nečas mě přesvědčil o tom, že je důležité, aby byla zajištěna bezpečnost vašich obyvatel, ale také obyvatel sousedních státu,“ dodal premiér Seehofer.

Spolupráce České republiky a Bavorska se bude rozvíjet v oblasti přenosových sítí

Česká republika podle premiéra Petra Nečase plánuje masivně investovat do rozvoje své přenosové sítě, a to v objemu více než 2 mld. EUR. Investice pomůže sousedním zemím, včetně Bavorska. Česká republika se vydává odlišnou cestou oproti jiným zemím, které chystají stavět na svých hranicích tzv. blokátory, aby ochránily své národní elektrické soustavy před nápory elektřiny z obnovitelných zdrojů. V oblasti energetiky, která je nesmírně důležitá pro ČR i Bavorsko, coby dvě země s výrazným podílem zpracovatelského průmyslu, se spolupráce podle českého předsedy vlády obou zemí rozvíjí úspěšně.

Výrazný posun obě země zaznamenaly také v oblasti dopravní infrastruktury, kde byly významné železniční tratě Praha-Mnichov a Norimberk-Cheb zařazeny do základní transevropské dopravní sítě. „V této souvislosti jsem rád, že mohu konstatovat zejména naši dnešní shodu na podpoře dostavby a modernizaci železničního spojení Praha – Mnichov,“ dodal premiér Petr Nečas.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 24. 11. 2011 12:56
Kategorie: Politika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.