Premiér Nečas: Když šetří stát, šetří i poplatník | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Premiér Nečas: Když šetří stát, šetří i poplatník


Vláda schválila daňovou reformu. Ve stejný den agentura Standard & Poor’s zvýšila rating České republiky o dva stupně, což je nejlepší výsledek od roku 1989. Stalo se tak v době, kdy ratingy řady evropských zemí klesají, nebo jim pokles hrozí. Jedním z důvodů, proč roste důvěryhodnost naší země v zahraničí, je reformní úsilí a úsporné hospodaření.

Zlepšení ratingu tak lze považovat za roční vysvědčení pro českou vládu, i když systémové změny probíhají už od roku 2008.

Jednodušší daně

Jelikož pozitivní pohled přetrvává i v hodnocení dalších dvou ratingových agentur, je to ta nejlepší odpověď, jak se mezinárodní instituce, které mají zásadní vliv na chování finančních trhů, dívají na naši obezřetnou rozpočtovou politiku směřující k postupnému snižování schodků veřejných rozpočtů.

Záměr reformy: jedna sazba daně z příjmu, jedno inkasní místo, jedna platba a jeden formulář.

Díky tomu si můžeme půjčovat peníze nejlevněji v historii. Úroky za desetileté dluhopisy klesly po tomto oznámení na 3,2 procenta, zatímco i po zásahu Evropské centrální banky se pohybují úroky například ve Španělsku nebo Itálii kolem pěti procent. Tím šetříme prostředky daňových poplatníků a nemusíme provádět tak drastická opatření jako například Řecko nebo Portugalsko.

Naše snaha ovšem nesmí polevit, naopak. Dobrý rating je vázán na prosazení klíčových reforem a snižování zadlužování, které zaručí dlouhodobou ekonomickou stabilitu České republiky.

Vládní daňová reforma pokračuje ve směru zahájeném v minulém volebním období. Po zavedení rovné daně spějeme k větší jednoduchosti a transparentnosti daňového systému.

Rušíme desítky výjimek, čímž zároveň omezujeme vliv partikulárních zájmů. Snižujeme vedlejší náklady práce. Výpočet daní bude spravedlivější a jejich správa bude bližší lidem.

Záměr naší reformy

Za klíčový prvek považuji vznik Jednotného inkasního místa, který přinese časové i finanční úspory.

Lidé, kteří podávají daňové přiznání, již nebudou muset obíhat finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Vše vyřídí na jednom místě. To uspoří čas a náklady nejenom jim, ale také státu. A když spoří stát, spoří daňový poplatník. Odvody placené zaměstnavatelem za své pracovníky se nyní spojí do takzvané daně z úhrnu mezd. Co je důležitější, tato daň bude o něco nižší než původní odvody.

Snížení vedlejších nákladů práce povede k tomu, že si firmy budou moci dovolit zaměstnat více pracovníků a udržet ty stávající.

Daně budou také spravedlivější. Efektivní daňová sazba se více narovná, zejména u lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy. Odstraňujeme daňovou degresi tak, aby se na financování státu podíleli pokud možno všichni stejným poměrem svého příjmu.

Výjimkou jsou rodiny s dětmi, kterým zvyšujeme daňovou slevu. Rušíme také daň z dividend, což má pozitivní dopad na investice v České republice. Když to závěrem zjednoduším, nastavujeme model jedna sazba daně z příjmu, jedno inkasní místo, jedna platba, jedna kontrola, jeden formulář. To je záměr této daňové reformy.Záměr reformy: jedna sazba daně z příjmu, jedno inkasní místo, jedna platba a jeden formulář.

Komentář premiéra byl zveřejněn v týdeníku Ekonom dne 1. září 2011.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 9. 2011 12:15
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.