Premiér: Budeme vázat výplatu sociálních dávek na školní docházku | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Premiér: Budeme vázat výplatu sociálních dávek na školní docházku


Do Nového Boru, Rumburku a Varndsdorfu zamířil v pondělí premiér Petr Nečas.

Odpoledne se premiér setkal se členy Sdružení pro rozvoj Šluknovska a ocenil jejich práci. Společně se shodli, že v zájmu státu i zástupců obcí je v první řadě zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti. „Z tohoto pohledu jsme se shodli, že nasazení policejních posil mělo a má svůj smysl,“ řekl premiér.

Podle premiéra i starostů lze sociální problémy řešit souborem kroků, které povedou k dodržování práva, výplatě sociálních dávek vázaných na důsledné dodržování školní docházky, ale také na veřejně prospěšné práce. Řešit se musí také existence hospodářské kriminality a krádeží, která je vázaná na nepřetržitý provoz heren, zastaváren a výkupů kovů.

„Od 1. ledna by měla vstoupit v platnost nová podoba zákona, která umožňuje regulování hazardu a hracích automatů. Chceme také připravit legislativní návrhy, které by umožnily obcím regulovat provoz výkupen kovů, zastaváren apod.,“ dodal předseda vlády.

Vedle zmíněných opatření je podle premiéra nutné působit ve vyloučených lokalitách také preventivně formou vzdělávacích programů nebo vytvářením veřejně prospěšných prací.

Dopoledne se na radnici v Novém Boru se předseda vlády setkal se starostou Jaromírem Dvořákem, velitelem místní policie Jiřím Zemancem a se zástupci občanských iniciativ, se kterými projednával současnou situaci v regionu.

Sociální dávky nejsou zadarmo

Po jednání na radnici navštívil také bar, kde v nedávné době došlo k jednomu z útoků. "Vítám, že se občané Nového Boru nepřidali k demonstracím, které organizovali neonacistické skupiny, že svůj občanský protest vyjádřili naprosto odděleně," řekl premiér Petr Nečas a zdůraznil, že pro obavy místních má naprosté pochopení: "Mluvili jsme o konkrétních opatřeních, které chceme jak legislativně, tak exekutivně tady realizovat."

Premiér také připomněl, že ve všech problematických lokalitách intenzivně působí vládní Agentura pro sociální začleňování, vláda ihned po vzniku prvních problémů vyslala policejní posily.

"Zajištění bezpečnosti je prvním krokem, který musí předcházet všem ostatním. Pak je samozřejmě nutné přistoupit k opatřením, které budou mít střednědobý a dlouhodobý charakter. Znamená to především intenzivní sociální programy, nemůžeme tolerovat například to, že děti z vyloučených lokalit nechodí do školy. Máme i právo vázat výplatu sociálních dávek na to, aby tyto děti chodily do školy,“ dodal Petr Nečas.

Dále by měl podle předsedy vlády platit princip, že ten kdo bude bez práce déle než dva měsíce, tak aby dostal dávky v plné výši, bude muset vykonávat veřejnou službu. "Jsem přesvědčený, že každý slušný člověk v této zemi ví, že sociální dávka, je dávka, která nevznikla jako mana nebeská. Že je to dávka, na kterou se složili jeho spoluobčané z daní. Princip veřejné služby je podle mě naprosto v pořádku a nic protiústavního na něm není. Každá práce je důstojná a pořád je co dělat," řekl v Novém Boru premiér.

Klíčovým receptem je podle premiéra Petra Nečase intenzivní a dlouhodobá práce v problémových lokalitách. "Pomohou tedy i opatření jako zavedení centrálního registru přestupků, kontroly podmínek v ubytovnách, které by vyloučily uměle sestěhované lidi," dodal ministerský předseda.







Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 19. 9. 2011 15:46
Kategorie: Politika
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.