Pomůže sluchově postiženým uživatelům s přepisem řeči mobil? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Pomůže sluchově postiženým uživatelům s přepisem řeči mobil?


Budou moci lidé se sluchovým postižením používat ke komunikaci automatický přepis mluvené řeči do mobilu? Odpověď na tuto otázku by mělo přinést několikaměsíční testování, které zahájila se skupinou dobrovolníků z České unie neslyšících společnost Newton Technologies. Pět chytrých mobilních telefonů a SIM karty pro tento účel zapůjčila společnost Telefónica O2 Czech Republic.

Vývojáři Newton Technologies do mobilů nainstalovali aplikaci umožňující spojení se serverem, na němž je uložen program Newton Dictate, takže neslyšící uživatel pak může sledovat, jak mu program převede na displeji do textové podoby mluvenou řeč partnera v komunikaci.

„Nepředpokládáme, že program již nyní plně uspokojí potřeby neslyšících uživatelů. Úspěšnost rozpoznávání mluvené řeči závisí na řadě okolností, zejména na okolním ruchu, výslovnosti, typu slov, existenci stejně či podobně znějících slov, zatím se pohybuje kolem 85 procent, a to spíše za dobrých podmínek,“ říká ředitel Newton Technologies Petr Herian. „Očekáváme však, že nám neslyšící testeři poskytnou cenné poznatky pro další vývoj a sami si ověří, zda by v některých situacích pro ně už za současného stavu mohl být automatický přepis mluvené řeči do mobilu přínosem, například u lékaře, v zaměstnání, při jednání na úřadech a podobně.“

Newton Dictate, systém pro rozpoznávání hlasu a převod řeči do textové podoby vznikl z exkluzívní spolupráce mezi vědecko-výzkumným týmem SpeechLab pod vedením Prof. Ing. Jana Nouzy, CSc., na Technické univerzitě v Liberci a společností NEWTON Technologies, a.s. Největší uplatnění zatím nachází u soudů a ve zdravotnictví, umožňuje významně zvýšit efektivitu práce každému, kdo vytváří či přepisuje delší texty. V těchto případech je program nainstalován v počítači uživatele.

Právě zahájený pilotní projekt by však měl umožnit v budoucnu sluchově postiženým uživatelům přístup k programu na dálku, aby s pomocí chytrého mobilního telefonu mohli použít automatický přepis řeči do textové podoby všude tam, kde je k dispozici kvalitní mobilní internetové připojení. Přitom nejde o první spolupráci Newton Technologies a České unie neslyšících. Obě organizace se spolu s ČVUT podílejí na projektu eScribe – online přepisovací pracoviště, který podpořila Nadace Vodafone.

V první fázi partneři z ČVUT vytvořili technické předpoklady pro to, aby bylo možné provádět přepis mluvené řeči na dálku, kdy přepisovatel nemusí být přítomen přímo na místě, kde je třeba pro účastníky se sluchovým postižením zajistit simultánní přepis mluvené řeči. Příkladem byla samotná úvodní instruktáž dobrovolných testerů, která proběhla v zasedačce Newton Technologies v Praze, ale o na plátno promítaný simultánní přepis hodinového výkladu instruktora se postaral díky internetovému propojení na dálku ze svého domova v Hradci Králové Miloš Černilovský, několikanásobný mistr světa v rychlopsaní a stálý spolupracovník Centra zprostředkování simultánního přepisu ČUN (www.prepis.cz).

Ne vždy jsou ovšem k dispozici kvalitní rychlopísaři, a proto vzniká v rámci projektu eScribe v jeho druhé fázi online přepisovací pracoviště, založené na spojení automatického přepisu programem Newton Dictate se stínovým mluvčím. K tomu by se z místa konání akce přes internet nebo telefon dostával do sluchátek hlas řečníka a stínový mluvčí by jeho řeč simultánně namlouval za optimálních hlukových podmínek do programu, který by byl přizpůsoben jeho výslovnosti, takže by se významně zvýšila úspěšnost automatického převodu mluvené řeči do textové podoby.

Kontakt: Jaroslav Winter, koordinátor projektu eScribe – online přepisovací centrum, prepis@cun.cz, 777 807 727









Kontakt:

Jaroslav Winter
koordinátor projektu
prepis@cun.cz
www.prepis.cz
777 807 727


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 12. 2010 11:17
Kategorie: Informační technologie
Název zdroje: BMI sdružení (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení BMI je organizátorem projektu Březen - měsíc internetu, provozuje portál pro osoby se specifickými potřebami Helpnet.cz a působí v dalších aktivitách podporujících rozvoj informační společnosti a využití informačních technologií zejména lidmi se zdravotním postižením.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.